Banner Collegium Polonicum

Ukraiński pisarz i muzyk Serhij Żadan na zaproszenie Viadriny wystąpi we Frankfurcie nad Odrą – wstęp wolny, wymagana rejestracja

Jest poetą, muzykiem punkowym i ważnym głosem Ukrainy: Serhij Żadan. W poniedziałek, 5 grudnia, tegoroczny laureat Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich będzie gościł we Frankfurcie nad Odrą na zaproszenie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. O godz. 18.30 odbędzie się spotkanie autorskie w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język niemiecki i rozmowa z jego pracującą na Viadrinie tłumaczką Claudią Dathe. Następnie o godz. 20.00 rozpocznie się koncert zespołu „Żadan i Sobaky” (Żadan i Psy).

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na oba wydarzenia do Kulturbahnhof „Kamea”, ul. Briesener Straße 7, 15230 Frankfurt nad Odrą.

Wstęp jest wolny. Wymagana jest rejestracja: anmeldung@europa-uni.de

Spotkanie autorskie i koncert zostały zorganizowane przez Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Wydarzenie zostało zainicjowane w ramach projektu „European Times” Katedry Literatur Wschodnioeuropejskich na Viadrinie.

Podczas koncertu Serhij Żadan będzie zbierał pieniądze dla stowarzyszenia wspierającego Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina, jedną z czterech uczelni partnerskich Viadriny w Ukrainie.

Serhij Żadan pochodzi ze Starobielska w obwodzie ługańskim i od lat 90. tworzy prozę i poezję w języku ukraińskim. W swoich utworach zajmuje się konsekwencjami postsowieckiego przewrotu we wschodniej Ukrainie. Od początku wojny w Donbasie w 2014 r. organizuje jako wolontariusz transporty pomocowe, zbiera darowizny i występuje jako pisarz i muzyk ze swoim zespołem. Mieszka w Charkowie.

Charkowski zespół „Żadan i Sobaky”, założony w 2000 r., gra punkowe piosenki o ludziach w Ukrainie – od perkusisty po dzieci w podziemnych tunelach metra – przed i w czasie wojny. Oprócz koncertów członkowie zespołu charytatywnie organizują wydarzenia kulturalne w wielu miejscach w Ukrainie.

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Biuro Prasowe
tel.: +49 (0)335 5534 4515
presse@europa-uni.de
www.europa-uni.de

FB-Post Serhij Zhadan_600