Banner Collegium Polonicum

Od pocztówki do wirtualnych wystaw – Koło Studentów kierunku studia o Polsce zaprasza na warsztaty dotyczące komunikacji wizualnej

Myslowice_okładka_190

#polskadozobaczenia to tytuł warsztatów, na które zaprasza Koło Studentów kierunku Studia o Polsce. Odbędą się one 6 grudnia w godz. 11:30-15.30 na małej auli w Collegium Polonicum.

Mowa będzie o komunikacji wizualnej, która jest obecnie najpopularniejszym sposobem przekazywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Są to m.in. tak popularne formy jak emotikony, memy, fotografie.

Jednak nie jest to wyłącznie pomysł współczesnych czasów. Podczas warsztatów zaproszeni naukowcy zaprezentują  jedno z najstarszych masowych mediów wizualnych, jakim jest… pocztówka. To m.in. dzięki pocztówkom w ubiegłych stuleciach ludzie na całym świecie dowiadywali się o innych krajach, kulturach.

Będzie można dowiedzieć się również, jak obecnie robi się wirtualne wystawy historyczne i podcasty o historycznych treściach w duchu  humanistyki cyfrowej.

Po warsztatach będzie można wziąć udział w zabawach mikołajkowych i w spotkaniu z przedstawicielami Koła Studentów.

Program wydarzenia:

11:30-12:30 Vincent Hoyer, Małgorzata Stolarska-Fronia

#Bamberka - Co stare pocztówki mają wspólnego z wizerunkiem miast.

13:00-14:30 Maciej Gugała, Agnieszka Zawadzka

Między popularyzacją a digital history. Jak przybliżać treści historyczne na przykładzie portalu CBHist.

14:30-15:30 Prezentacja działalności Koła Studenckiego kierunku Studia o Polsce / Zabawa Mikołajkowa

 

W ramach warsztatów zaprezentowana zostanie część projektu „Siła powielania. Obrazy relacji pomiędzy Niemcami, Polakami i Żydami w mediach wizualnych od 1890 do 1930 r.” finansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na Rzecz Nauki, realizowanego w Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO) w Lipsku.

Partneramy wydarzenia są: Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO) i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

 

Pocztówka należy do zbiorów Bukowina Institut – Uni Augsburg