Banner Collegium Polonicum

Czy podczas wojny istnieje szansa na dialog? – Ukraińska ekspertka ds. mediacji otworzy cykl dyskusji pt. „Białe noce bez granic” na Viadrinie.

Jak rozpocząć dialog w gorącej fazie wojny? W związku z wojną Rosji w Ukrainie Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaprasza do udziału w dyskusji na ten temat, która odbędzie się w środę 18 maja 2022 r. w godz. 17:00-18:30. Ukraińska ekspertka ds. mediacji, dr Tetiana Kyselova, która obecnie pracuje na Viadrinie wygłosi w języku angielskim z tłumaczeniem na język niemiecki wykład pt. „The Role and the Limits of Dialogue in Polarized Conflict: Perspectives from inside the Russia's War on Ukraine”. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Zarządzania Konfliktami na Viadrinie (Viadrina Institut für Konfliktmanagement) i rozpoczyna cykl „Białe noce bez granic”. Cykl ten jest częścią obchodów 30-lecia uniwersytetu, w ramach którego Uniwersytet Europejski Viadrina przedstawi aktualne projekty badawcze szerokiej publiczności.

Serdecznie zapraszamy na wykład i dyskusję w Sali Senatu, sala 109 w budynku głównym Viadriny, Große Scharrnstraße 59. Następnie na dziedzińcu budynku głównego odbędzie się poczęstunek i będzie również okazja do rozmowy. Prosimy o rejestrację udziału: https://t1p.de/weisse-naechte-01

Dr Tetiana Kyselova jest adiunktem na Narodowym Uniwersytecie „Akademia Kijowsko-Mohylańska” oraz dyrektorką i założycielką tamtejszego Centrum Badań nad Mediacją i Dialogiem. Od kilku lat pracuje w Instytucie Zarządzania Konfliktami na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, a od marca 2022 r. jest tam również wizytującym pracownikiem naukowym. W swoim wykładzie wyjaśni, jak strony obecnego konfliktu mogą rozpocząć dialog. Kto z kim powinien rozmawiać, na jakim szczeblu i w jakim celu? Dr Tetiana Kyselova odpowie na te pytania w oparciu o swoje wcześniejsze badania nad dialogiem w Ukrainie oraz bieżącą praktyczną pracę z ukraińskimi mediatorami.

Więcej informacji: www.ikm.europa-uni.de/de/personen/Assoziierte-Kooperationspartner_innen/kyselova/

Kolejne terminy dyskusji z cyklu „Białe noce bez granic”:

W środę 29 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się rozmowa na temat transgranicznego kształcenia zawodowego, zorganizowana przez Centrum Viadrina B/ORDERS IN MOTION. W dyskusji zatytułowanej „Szaffniemy to Schritt po Schritcie!” wezmą udział osoby zajmujące się praktyką kształcenia zawodowego, naukowcy oraz młodzież i młodzi dorośli z Polski i Niemiec.

W środę 6 lipca o godz. 17.00 Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce zaprasza na panel dyskusyjny „Międzynarodowa turystyka w bloku wschodnim. Granice przyjaźni między Polską Rzeczpospolitą Ludową, Niemiecką Republiką Demokratyczną i Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną w latach 1972-1989”. Tematem rozmowy będzie umowa międzynarodowa, która weszła w życie w 1972 r. i złagodziła ograniczenia w podróżowaniu między NRD, Polską Rzeczpospolitą Ludową i Republiką Czechosłowacką. Podczas dwóch seminariów studenci Viadriny badali skutki wprowadzenia tej umowy i wynikającej z niej swobody podróżowania. Wyniki ich badań prezentuje wystawa w Muzeum „Utopie und Alltag” w Eisenhüttenstadt, którą można oglądać od niedzieli, 26 czerwca br.


Więcej informacji: www.europa-uni.de/30lat

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Biuro Prasowe
tel.: +49 (0)335 5534 4515
presse@europa-uni.de
www.europa-uni.de