Banner Collegium Polonicum

W starych murach nowy duch

Jakie historie opowiadają budynki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w których dziś naucza się, bada i pracuje? Studenci seminarium prowadzonego przez historyka Viadriny prof. dra Wernera Benecke spędzili dwa semestry, próbując odpowiedzieć na to pytanie. Efektem jest wystawa „W starych murach nowy duch”, która do lutego br. w wersji niemieckiej prezentowana była na Uniwerytecie Viadrina. Teraz przyszła kolej na jej polską odsłonę, a jej otwarcie będzie miało miejsce 13 czerwca 2023 r. o godz. 14.00 w Collegium Polonicum.

W uniwersyteckim Dwumieście jedynie Collegium Polonicum w Słubicach i budynek im. hrabiny Dönhoff we Frankfurcie zbudowano specjalnie do celów naukowych. Pozostałe miejsca służyły dawniej zupełnie innym celom. Ich mury przekazują nam historie z XIX i XX wieku: o cesarzach i rewolucjonistach, niemieckich i radzieckich żołnierzach, wolnomyślicielach i policjantach, ambitnych socjalistach i biznesmenach.  

„Chcieliśmy dowiedzieć się, do jakich celów służyły budynki, zanim zostały wykorzystane przez Viadrinę, z jakim zamiarem zostały zbudowane i jaka była pierwotna estetyka budowli” – mówi kurator wystawy prof. dr Werner Benecke, wyjaśniając ideę seminarium i wystawy.

Wystawę można oglądać do 30 września br.

Wystawa_CP_fragment