Banner Collegium Polonicum

100 lat Wisławy Szymborskiej - wernisaż wystawy wyklejanek noblistki

Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej. Dokładnie 2 lipca obchodziliśmy 100-lecie jej urodzin. Świętujemy także w Słubicach. Co miała wspólnego noblistka ze Słubicami? W zasadzie nic. Ale swoistym łącznikiem stał się Karl Dedecius, niemiecki tłumacz Wisławy Szymborskiej, którego spuścizna spoczywa w Archiwum im. Karla Dedeciusa przy Collegium Polonicum.

Przechowywany jest tutaj zbiór ponad 400 dokumentów, będących świadectwem znajomości poetki i jej niemieckiego tłumacza. Są tam maszynopisy wierszy i ich przekładów, pamiątki z uroczystości wręczenia Nagrody Nobla oraz materiały prasowe dotyczące recepcji twórczości Wisławy Szymborskiej w Niemczech. Do najciekawszych należy korespondencja, sięgająca lat 60-tych i trwająca nieprzerwanie do początku XXI wieku. Szymborska prowadziła ją przede wszystkim na własnoręcznie sporządzonych „wyklejankach”. Są to zabawne kolaże składające się z najczęściej humorystycznych zestawień rozmaitych grafik, zdjęć oraz tekstów. Te wyjątkowe skarby po raz pierwszy ujrzą światło dzienne w dniu urodzin poetki.

W wystawie, na 7 wielkoformatowych planszach, przedstawiony został wybór korespondencji poetki i tłumacza. Na jego podstawie prześledzić można nie tylko rozwój ich znajomości, ale także recepcję twórczości Szymborskiej w Niemczech. Zabawna forma wyklejanek posłuży jako inspiracja dla dalszych projektów popularyzatorskich i edukacyjnych – mówi dr Agnieszka Brockmann z Archiwum im. Karla Dedeciusa.

Wernisaż wystawy pt. „Wolę być czytelniczką wierszy cudzych, niż własnych...” Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w listach i wyklejankach przypadł dokładnie w dzień urodzin Szymborskiej – 2 lipca br. o godz. 18.00 w foyer Collegium Polonicum. Po otwarciu wystawy w atrium CP w luźnej, piknikowej atmosferze świętowano urodziny noblistki. Był kolaż słowno-muzyczny w wykonaniu lokalnych artystów, niekoniecznie poważny wykład pod tytułem „Świat wg Szymborskiej”, tradycyjna loteryjka, konkurs i tort. 

Wystawę przygotowało Archiwum im. Karla Dedeciusa we współpracy z Collegium Polonicum, Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgody na wykorzystanie korespondencji udzieliły Fundacja im. Karla Dedeciusa oraz Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, która objęła patronat nad wydarzeniem. Wystawa będzie mobilna i można będzie pokazać ją także w innych miejscach. Planowane są już prezentacje w Poznaniu i Frankfurcie nad Odrą.

Szymborska_plakat