Banner Collegium Polonicum

Rozpoczynamy obchody Roku Szymborskiej

Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej. Dokładnie 2 lipca obchodzimy 100-lecie jej urodzin. Świętować będziemy także w Collegium Polonicum. 

W najbliższą niedzielę, 2 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do foyer Collegium Polonicum na otwarcie wystawy „Wolę być czytelniczką wierszy cudzych, niż własnych...” Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w listach i wyklejankach. I to właśnie przygotowywane przez poetkę zabawne wyklejanki posłużą jako motto całego wieczoru. Patronat nad wystawą objęła Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Urodziny noblistki świętować będziemy w formie barwnego kolażu. Wraz z lokalnymi artystami w kooperacji z Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury przygotowaliśmy program artystyczny, który rozpocznie się po otwarciu wystawy, ok. 18.30 w patio CP. W luźnej, piknikowej atmosferze świętować będziemy urodziny noblistki. Będzie kolaż słowno-muzyczny z elementami video, niekoniecznie poważny wykład pod tytułem „Świat wg Szymborskiej” dra Jana Zgrzywy, tradycyjna loteryjka, konkurs i tort.

Plakat_50x70

Ogłosimy także konkurs na wyklejankę. Inspiracją będą oczywiście oryginalne wyklejanki stworzone przez Wisławę Szymborską. Zaprosimy mieszkańców Słubic i regionu do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej oryginalną wyklejankę (kolaż). Przewidziano dwie kategorie: młodzież i seniorzy. Zaproszenie do udziału w tej zabawie ma z jednej strony wymiar edukacyjny – zapoznanie ze zbiorami Archiwum im. Karla Dedeciusa, ma także na celu wyzwolenie potencjału kreatywnego Lubuszan.  Konkurs zwieńczy wystawa prac w Collegium Polonicum z ogłoszeniem autorów zwycięskich prac.

To nie wszystko, co przygotowaliśmy w roku Szymborskiej. Kolejnymi wydarzeniami będą m.in. warsztaty kolażu i konferencja naukowa na jesieni:

8 lipca o godz. 15.00, Collegium Polonicum  
Warsztaty kolażu wzbogaconego o rozmaite techniki mieszane to oferta dla wszystkich, którzy chcą spędzić kreatywnie czas, spróbować czegoś nowego, lubią manualne prace z papierem, gazetami, farbą, kolorem i wyobraźnią. Uczestnicy zdobędą podstawy do dalszej samodzielnej pracy i poszukiwań, a także łączenia obrazów z tekstami pochodzącymi np. ze starych gazet. Warsztaty są przygotowywane przez kolektyw Queer nad Odrą w ramach projektu Niezła Sztuka.

16-18 listopada 2023 r., Uniwerystet Viadrina, Collegium Polonicum
Międzynarodowa konferencja naukowa Niektórzy lubią poezję..., czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej. Konferencja przygotowana przez Fundację im. Karla Dedeciusa.

Wystawę przygotowało Archiwum im. Karla Dedeciusa we współpracy z Collegium Polonicum, Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgody na wykorzystanie korespondencji udzieliły Fundacja im. Karla Dedeciusa oraz Fundacja im. Wisławy Szymborskiej.