Banner Collegium Polonicum

Dzień wiedzy o Niemczech

W środę, 20 marca br. w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się Dzień wiedzy o Niemczech. To druga już odsłona wydarzenia skierowanego do uczennic i uczniów szkół średnich, którzy chcą zdobyć więcej informacji o kraju naszych sąsiadów. Na uczestników czeka pasjonująca wycieczka w nieznane wymiary niemieckiej historii, kultury, języka i relacji polsko-niemieckich.

Co będziemy robić? „Podczas prowadzonych w języku polskim warsztatów udamy się w podróż do Berlina – stolicy Niemiec i sceny wielu ważnych historycznych wydarzeń. Odwiedzimy Berlin w czasach, gdy mieszkali w nim Słowianie. Zanurzymy się oślepieni światłem neonów w szalonych latach dwudziestych, będziemy świadkami narodzin nowej kobiety, staniemy twarzą w twarz z nową modą i emancypacją kobiet. Dowiemy się także, dlaczego partii NSDAP udało się zdobyć pełnię władzy w Niemczech i przekształcić Republikę Weimarską w Trzecią Rzeszę” – mówi prof. Justyna Krauze-Pierz, współorganizatorka wydarzenia i Pełnomocnik Rektora UAM ds. dydaktyki w CP.

Ponadto, zobaczymy, jak powstały dwa państwa niemieckie i przyjrzymy się budowie muru berlińskiego. A na koniec zastanowimy się, jaką twarz ma współczesny Berlin, stolica zjednoczonych Niemiec: historyczną czy nowoczesną? Gwarantujemy dużo ciekawych wrażeń, sporą garść niemieckich słówek, ale przede wszystkim dobrą zabawę w gmachu Collegium Polonicum w Słubicach. Swoją wiedzę będzie można sprawdzić w konkursie w formie quizu Kahoot. Na najlepszych czekają nagrody!

Nauczyciele będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach „Historia w nauczaniu języka niemieckiego jako obcego”, które poprowadzi dr Sebastian Chudak z UAM.

Zgłoszenia na poniższym formularzu należy przesłać do 12 marca br. na adres e-mail: katarzyna.kochanska@amu.edu.pl

Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

Program
Formularz zgłoszeniowy

DWON_2024_600