Program
DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI
POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 10 KWIETNIA 2019 |
|
UWAGA!
Przy rejestracji w systemie internetowym jak się nie jest uczniem należy wybrać "opiekun".
WARSZTATY
Ciecz czy ciało stałe?
godz. 9:00
godz. 10:00
Uczestnicy: klasa IV i V szkoły podstawowej
max. 14 osób/zajęcia
Laboratorium nr 158
Uczestnicy zamienią się w młodych chemików, otrzymają zestaw szkła laboratoryjnego i wspólnie wykonają bezpieczne doświadczenia, dzięki którym poznają magiczny świat chemii. Dowiedzą się także, jak stworzyć bezpiecznego dla zdrowia slime’a... Czy będzie on cieczą, czy też ciałem stałym? Tego dowiemy się na warsztatach.
WARSZTATY
"Woda - od niej wszystko się zaczęło i bez niej wszystko się skończy"
godz. 9:00
godz. 10:00
Uczestnicy: klasa IV i V szkoły podstawowej
max. 30 osób/zajęcia
Sala nr 20
Uczestnicy zajęć poznają historię naszej planety w kontekście pojawienia się i obecności wody. Dowiedzą się o jej niezwykłych właściwościach, ogromnej wartości i znaczeniu w naszym życiu.
WARSZTATY
Odnajdź się między wierszami
godz. 9:00-10:00
godz. 10:30-11:30
Uczestnicy: klasa VIII szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum
max. 20 osób/zajęcia
Sala nr 26
Uczennice Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, pokażą, jak odkrywać tajemnice skrywane przez wiersze, jak dryfować między wersami, aby odkryć drugą twarz tekstu poetyckiego.
Pogromcy historycznych mitów
godz. 11:30-12:30
godz. 13:00-14:00
Uczestnicy: klasa VIII szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum.
max. 20 osób/zajęcia
Sala nr 27
Uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego obalą, na wybranych przykładach, stereotypy na temat wydarzeń historycznych.
Warsztaty tłumaczeniowe
Tak wielkiej wagi mieć nie może słowo, muszę to jednak przełożyć na nowo / Ich kann das Wort so hoch unmöglich schätzen, ich muss es anders übersetzen
godz. 10:00-11:30
godz. 12:00-13:30
Uczestnicy: 16-18 lat, wymagana znajomość języka niemieckiego na poziomie A2+
max. 15 osób
Sala nr 102
Uczestnicy spróbują przełożyć z języka niemieckiego na język polski wybrane aforyzmy zgromadzone w Archiwum Karla Dedeciusa i porównają swoje tłumaczenia z oryginałem.
WARSZTATY
Nie rób kwasu! Miej swoje zasady!
godz. 11:30
godz. 12:30
Uczestnicy: klasa VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum
max. 14 osób/zajęcia
Laboratorium nr 158
Podczas warsztatów uczniowie powtórzą wiadomości o kwasach i zasadach zdobyte w gimnazjum i szkole podstawowej. Będą oni mieli możliwość przeprowadzenia szeregu doświadczeń chemicznych, których celem będzie przede wszystkim wykrywanie kwasów oraz zasad, określenie ich właściwości chemicznych i zobojętnianie kwasów.
WARSZTATY
Mieszaniny i roztwory
godz. 11:30
godz. 12:30
Uczestnicy: klasa VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum
max. 14 osób/zajęcia
Laboratorium nr 28
Podczas warsztatów uczniowie powtórzą wiadomości o mieszaninach, roztworach, ich gęstości i stężeniu procentowym. Dzięki wykonanym doświadczeniom w pracowni chemicznej przekonają się, że niektóre z pozoru nieciekawe substancje po rozpuszczeniu w wodzie zyskują niesamowite właściwości.
WARSZTATY
Ekosystem, czyli las w butelce
godz. 15:00
Uczestnicy: 9-99
max. 20 osób
Sala nr 20
Ekosystem w słoiku to namiastka leśnego ekosystemu przeniesiona do słoika. Stanowi on samowystarczalny fragment przyrody, funkcjonalną całość, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje z zewnątrz jedynie energii w postaci światła. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady uprawy tworzenia kompozycji w szklanych naczyniach oraz będą mogli stworzyć swój własny ekosystem zamknięty w słoiku.
POKAZ
Chemia da się lubić!
godz. 14:00
max. 50 osób
Patio
Pokaz eksperymentów chemicznych. Chemia nie jest nudna. Nie wierzysz - przyjdź i przekonaj się na własne oczy. Postaramy się udowodnić, że chemia jest zaskakująca, kolorowa i oczywiście ... wybuchowa! Oraz obalimy kilka mitów, na temat niebezpiecznych reakcji chemicznych. Obowiązek zgłoszenia grupy w wyznaczonym terminie.
KONKURS
Familiada humanistyczna
godz. 9:00-10:00
godz. 10:30-11:30
Uczestnicy: klasa VIII szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum
max. 20 osób/zajęcia
Sala nr 27
Uczennice Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, Agata i Marta, sprawdzą wiedzę humanistyczną młodzieży z zakresu literatury, wydarzeń historycznych, polityki.
Konkurs wiedzy historycznej. 1 z 15
godz. 11:30-12:30
godz. 13:00-14:00
Uczestnicy: klasa VIII szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum
Ilość uczestników: 15
Sala nr 26
Uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego przeprowadzą konkurs wiedzy historycznej wzorowany na popularnym programie telewizyjnym 1 z 10.
X Dyktando Słubickie
godz. 10:30
max. 50 osób
Mała aula
Po raz 10. słubiczanie i przyjezdni goście będą mieli okazję zmierzenia się z tekstem obfitującym w niespodzianki ortograficzne i interpunkcyjne. Przewidziane są trzy kategorie: Seniorzy, Młodzież (ze starszych klas szkół podstawowych i z gimnazjum oraz studenci), Cudzoziemcy).
Turniej językowy „Na miejsca, fertig, go”
godz. 12:00-14:00
max. 150 osób
Mała aula
Lektorat Języków Obcych Collegium Polonicum i kierunek studiów germanistyka międzykulturowa zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i średnich do udziału w drużynowym turnieju językowym "Na miejsca, fertig, go". Celem turnieju jest ukazanie młodzieży, jak olbrzymią satysfakcję i przyjemność można czerpać z nauki języków obcych i posługiwania się nimi. Organizatorki turnieju chcą również pokazać, jak ważna we współczesnym świecie wielojęzyczność i posługiwanie się językami obcymi „bez granic“. Zadania konkursowe będą dotyczyć jednocześnie języka niemieckiego i angielskiego oraz wiedzy o kulturze obu obszarów językowych.
INFORMACJE
Informacji udziela:
Ewa Bielewicz-Polakowska
mailem press.cp@cp.edu.pl lub telefonicznie: 61 829 6812