Banner Collegium Polonicum

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki powstał z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczuciem misji popularyzacji nauki i sztuki.

Banner www_Coll. Polonicum (600 x 240 px) ©PFNiS

W ramach Festiwalu w Collegium Polonicum odbęda się wydarzenia online i na miejscu.

Zapraszamy do zapoznania sie z programem.

Udział w wydarzeniach należy zgłosić mailowo, szczegóły znajdują się poniżej przy poszczególnych wydarzeniach.


PROGRAM COLLEGIUM POLONICUM ONLINE

9 listopada 2021


Wykład "Skąd się bierze zło?" / ONLINE

Dr Krzysztof Wojciechowski

9.11.2021, 11:00-11:45 https://www.youtube.com/watch?v=E0P73AqaRh8

Żyjemy w niepewnych czasach. Społeczeństwa dzielą się na obozy, które obwiniają się nawzajem o szerzenie zła. Ale czym jest zło? Czy jest ono zawsze tym samym i jest takie samo od tysięcy lat, czy też zmienia się zależnie od okoliczności? Czy można je wykorzenić, czy zawsze jest one nieodłącznym towarzyszem ludzkiego zycia? O tym dowiecie się słuchając wykładu.


Polsko-niemieckie życie akademickie w dwumieście Frankfurt (Oder) / Słubice / ONLINE

Zespół European New School of Digital Studies

9.11.2021

https://www.youtube.com/watch?v=T0i6dugS77I

Dowiedz się więcej o życiu codziennym i studenckim w European New School of Digital Studies (ENS) w polsko-niemieckim regionie przygranicznym Frankfurt nad Odrą / Słubice. W ENS ludzie z całego świata uczą się i pracują razem - aby kształtować jutrzejsze społeczeństwo cyfrowe.


Prezentacja "Sztuka i multimedia w nauczaniu języków obcych" / ONLINE

Dr Artur Kopka, Anna Wiącek

9.11.2021, 10:00-11:30 https://www.youtube.com/watch?v=eait6isGbcY&list=PLYP_j-VZewb4vDXstUZ3W-rrOfB7LKq00&index=30

Zaprezentowane i omówione zostaną projekty artystyczne zrealizowane przez studentów CP w ramach zajęć językowych Lektoratu Języków Obcych, w tym fragmenty filmów z inscenizacji sztuk teatralnych „Faust Avantgarde", „Zaręczyny w St. Domingo” i „Dziady” oraz film krótkometrażowy „Łapacze Marzeń – pewna polsko-niemiecka historia”.


PROGRAM W COLLEGIUM POLONICUM

15 listopada 2021


Warsztaty "Znaczenie roślinności wodnej w życiu człowieka – czyli, od miłych wakacji nad wodą po oczyszczanie ścieków."

Prof. UAM dr hab. Andrzej Pukacz

I grupa: godz. 10.00-11.30 / 10 osób /  BRAK MIEJSC

II grupa: godz. 12.00-13.30 / 10 osób / BRAK MIEJSC

wiek: 10+

Celem warsztatów jest pokazanie jaką rolę w ekosystemach wodnych odgrywa roślinność wodna z równoczesnym wskazaniem skutków usuwania i degradacji roślinności w jeziorach. Dodatkowo zademonstrowane zostaną mechanizmy pozytywnego oddziaływania na jakość wód oraz ich praktyczne wykorzystanie przez człowieka.

Miejsce: laboratorium nr 28

Zgłoszenia do 10 listopada br. na adres: press.cp@cp.edu.pl


Warsztaty "Inny, czyli jaki? Komunikacja międzykulturowa dotyczy każdego!"

Ewa Bielewicz-Polakowska, Sylwia Cor

godz. 13:00-14:15 / 16 osób / BRAK MIEJSC

W trakcie warsztatów uczestnicy odkryją fascynujący i różnorodny obszar, jakim jest kultura oraz relacje międzykulturowe. Porozmawiamy o tym, czym jest kultura i jaki ma wpływ na nasze zachowanie, a także o oddziaływaniu różnic kulturowych na nasze relacje z innymi. Uczestnicy będą mieć także okazję przećwiczyć ważne umiejętności przydatne w komunikacji międzykulturowej: np. empatyczne słuchanie czy oddzielanie ocen od faktów.

Zgłoszenia do 10 listopada br. na adres: press.cp@cp.edu.pl

Miejsce: sala seminaryjna


Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół średnich

Kamilla Kędzierska-Koledno, Agnieszka Skwarek

godz. 12:00-14:00 / 30 osób

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów, którzy chcieliby sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz wiedzę dotyczącą kultury i realiów życia krajów anglojęzycznych na poziomie B2. Pierwszy – pisemny – etap konkursu odbędzie się podczas XXIV edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, 15 listopada 2021r., i będzie miał formę testu pisemnego, w którym uczestnicy zostaną poproszeni o rozwiązanie zadań leksykalnych i gramatycznych oraz o przygotowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej. Zakwalifikowani uczestnicy zostaną następnie zaproszeni do drugiego – ustnego – etapu konkursu, który odbędzie się po sprawdzeniu pisemnych prac konkursowych.

Chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go w terminie do 5 listopada 2021r. na jeden z poniższych adresów: Agnieszka Skwarek askwarek@amu.edu.pl lub Kamilla Kędzierska-Kolendo kamked@amu.edu.pl

Liczba uczestników konkursu jest ograniczona – wynosi 30 osób – decyduje więc kolejność zgłoszeń. Maksymalna liczba uczestników z jednej szkoły to 2 osoby. Konkurs odbędzie się przy minimalnej liczbie 20 zgłoszonych osób. Do 8 listopada 2021r. wszystkie zgłoszone szkoły zostaną powiadomione o  tym, czy konkurs się  odbędzie.

Miejsce: sala nr 13

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

REGULAMIN


XI Dyktando Słubickie

dr Jan Zgrzywa

godz. 10:30-11:30 / 50 osób

Już po raz jedenasty uczestnicy Dyktanda będą mieli okazję do zmierzenia się z tekstem napisanym specjalnie dla nich i pełnym ortograficznych pułapek. Ci, którzy najlepiej sobie z nim poradzą, otrzymają atrakcyjne nagrody. Rywalizacja odbędzie się w trzech kategoriach: Młodzież, Seniorzy i Obcokrajowcy.

Organizatorami dyktanda są Instytut Filologii Polskiej UAM, Collegium Polonicum oraz Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Słubicach.

Warunkiem uczestnictwa w XI Dyktandzie Słubickim jest nadesłanie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do organizatora (drogą e-mailową na adres: press.cp@cp.edu.pl) w terminie do 12 listopada 2021 roku.

Zakwalifikowanych do udziału w dyktandzie zostanie maksymalnie 50 osób.

Na pierwszych trzech najlepszych uczestników w kategoriach Seniorzy, Młodzież czekają nagrody. Serdecznie zapraszamy!

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

REGULAMIN

Miejsce: mała aula

Kontakt:

Jan Zgrzywa

e-mail: zgrzywa@amu.edu.pl

tel. 698 613 301