Banner Collegium Polonicum

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki powstał z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczuciem misji popularyzacji nauki i sztuki.

Wiosna 2022 (slider FB 960 x 365 px)_600 ©PFNiS

W ramach XXV Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki w Collegium Polonicum odbędą się wydarzenia online i na miejscu.

Zapraszmy w czwartek, 2 czerwca 2022 do udziału w przygotowanym przez zespół Collegium Polonicum programie!

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zgłoszenia: polakowska@cp.edu.pl


Przyroda w powiększeniu

prof. UAM Andrzej Pukacz

2 czerwca 2022,10:00-11:30, 12:00-13:30, sala nr 28

Grupa wiekowa: 13+, 10 osób/ warsztaty

Warsztaty mające na celu pokazanie tajemnic świata żywego (na przykładzie obiektów zwierzęcych i roślinnych) z wykorzystaniem metod mikroskopii optycznej. Jednym z elementów warsztatów będzie samodzielne przygotowanie preparatów mikroskopowych.Współczesna muzyka ukraińska i polska - prezentacja studentów kierunku studia o Polsce Czym różni się polski i ukraiński rap?

dr Małgorzata Stolarska-Fronia, mgr Sabina Strózik, Koło Studenckie Kierunku Studia o Polsce

2 czerwca 2022, 11:30-13:00, sala 202

Grupa wiekowa: 14+; 20 miejsc

Czy porusza te same problemy, wyraża głos współczesnego pokolenia polskiej i ukraińskiej młodzieży? Czy Polacy mogą polubić ukrański rap i identyfikować się z jego treściami? Jeśli ciekawi Cię współczesna ukraińska muzyka młodzieżowa i chciał/abyś dowiedzieć się o niej z pierwszej ręki - nasi studenci opowiedzą Ci o playlistach, które przywieźli ze swoich krajów. Powiedzą Ci również czy i dlaczego lubią polską muzykę rozrywkową.


CoLOCKium Polonicum – escape room

dr Małgorzata Stolarska-Fronia, mgr Sabina Strózik, Koło Studenckie Kierunku Studia o Polsce

2 czerwca 2022, 9:00-11:00, zbiórka w holu głównym

Grupa wiekowa: 14+; 30 miejsc

Gra „CoLOCKium Polonicum”, oparta na idaei escape roomu, ma na celu umożliwienie uczestnikom zabawy zaznajomienie się z budynkiem Collegium Polonicum poprzez rozwiązywanie różnych zagadek przygotowanych przez studentów studiów o Polsce. Uczniowie będą przechodzić między częściami CP (sale, aula, patio) po wykonaniu zadań, w których realizacji pomogą im rozstawieni na stanowiskach studenci. Przy okazji grający będą mogli zobaczyć i poznać budynek, w którym, być może, w przyszłości będą studiować. Zadania będą zróżnicowane (krzyżówki, quizy, gry zręcznościowe).


Zwyczaje pogrzebowe Żydów na przykładzie cmentarza żydowskiego w Słubicach

dr Małgorzata Stolarska-Fronia, mgr Sabina Strózik, Koło Studenckie Kierunku Studia o Polsce

2 czerwca 2022, 13:30-15:00, zbiórka w holu głównym

Grupa wiekowa: 14+; 20 miejsc

Cmentarz żydowski w Słubicach należy do najstarszych w tej części Europy. Choć z pierwotnej nekropolii nie zostało wiele pamiątek, posłużyć on może zgłębianiu wiedzy na temat rytuałów, jakie towarzyszą ceremonii pogrzebowej w kulturze żydowskiej. Czy każdy może wejść na cmentarz żydowski? Dlaczego Żydzi nie stawiają kwiatów i zniczy na grobach swoich bliskich? Jak odczytać symbolikę na nagrobkach żydowskich? Na te inne pytania odpowiemy podczas zwiedzania. Wycieczka zostanie wzbogacona prezentacją multimedialną.


Na granicy… języki bez granic

mgr Agnieszka Skwarek, mgr Kamilla Kędzierska-Kolendo

Wydarzenie online

Grupa wiekowa: 14+

Materiał edukacyjny (film i quiz) promujący wielojęzyczność na granicy polsko-niemieckiej


Czy algorytmy są stronnicze?

dr Łukasz Dulęba

wydarzenie online

Grupa wiekowa: 14+

Opowieść o tym jak bardzo współczesna technika może być polityczna Wydaje się nam, że współczesna technika jest pozbawiona uczuć i przede wszystkim preferencji politycznym. Współczesne rozwiązania techniczne oparte na algorytmach i modelach matematycznych mają poglądy polityczne i co istotne, nie boją się nimi kierować. Niezależnie czy chodzi o kwestię cyklicznych decyzji administracyjnych czy rasowe uprzedzenia, stosowanie modele matematyczne oparte na zapisie algorytmicznym nie ograniczają stronniczości w decyzjach politycznych. Wykład przedstawia polityczne konsekwencje jakie dla współczesnych demokracji niosą nieograniczone i nieuregulowane algorytmy.


Czy sztuczna inteligencja może być etyczna?

dr Filip Biały

wydarzenie online

Grupa wiekowa: 14+

Sztuczna inteligencja, szczególnie w formie uczenia maszynowego, jest już powszechnym elementem naszego życia. Jest w naszych smartfonach, pomaga w tworzeniu nowych leków i szczepionek, usprawnia działalność przedsiębiorstw i instytucji publicznych. A jednak jej wykorzystanie wiedzie niekiedy do niepożądanych skutków ubocznych. To właśnie tym problemem zajmuje się nowa subdyscyplina wiedzy: etyka sztucznej inteligencji. Jak pomaga ona w mierzeniu się z problemami, wywoływanymi przez nowoczesne techniki cyfrowe? Jakie zasady formułuje? Jak zasady te można wdrożyć w praktyce? I czy kolejna generacja sztucznej inteligencji będzie potrafiła sama odróżniać dobro od zła? O tym, w przystępny, ilustrowany przykładami sposób, rozmawiać będziemy podczas warsztatu.


Czy zaczyna się nowa era?

dr Krzysztof Wojciechowski

2 czerwca 2022, 11:00-12:30, mała aula

Grupa wiekowa: 14+; 50 miejsc; również online

Od około dekady obszar cywilizacji Zachodu ogarnięty jest uczuciem niepewności. Z jednej bowiem strony demokratyczny model rządzenia wydaje się być niekwestionowanym osiągnięciem ludzkiej kultury politycznej, z drugiej strony mnożą się ruchy populistyczne, a rządy autorytarne nie wykazują symptomów kryzysowych. Światowy pokój wydaje się nie być zagrożony, a jednocześnie powszechne są oznaki napięć militarnych i symptomy wojen hybrydowych. W dziedzinie gospodarczej dalej obowiązuje paradygmat wzrostu, ale jednocześnie upowszechnia się świadomość, iż wzrost nie ma sensu bądź jest zgubą dla planety. W dziedzinie obyczajowej nabrzmiewa konflikt między wykwitami różnorodności, odmienności i wrażliwości a pragnieniem powrotu do przednowoczesnych, surowych norm. W dziedzinie społecznej bogate niedawno obszary tracą płodność i starzeją się, a młoda populacja obszarów biednych porzuca swoje siedziby i udaje na emigrację. Tam, gdzie mierzony jest długofalowo poziom inteligencji grup społecznych, odnotowuje się jego spadek. Rekordy sportowe bite są coraz rzadziej, na księżycu już nikt nie ląduje, a widmo masowych chorób pojawia się po raz pierwszy od stu lat. Czy jest to chwilowe zamieszanie, czy też koniec jakiejś ery? A jeśli koniec jednej ery, to musi być początek innej. Jakie?