Banner Collegium Polonicum

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki powstał z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczuciem misji popularyzacji nauki i sztuki.

Wiosna 2022 (slider FB 960 x 365 px)_600 ©PFNiS

W ramach XXV Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki w Collegium Polonicum odbędą się wydarzenia online i na miejscu.

Zapraszmy w czwartek, 2 czerwca 2022 do udziału w przygotowanym przez zespół Collegium Polonicum programie!

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zgłoszenia: polakowska@cp.edu.pl


Przyroda w powiększeniu

prof. UAM Andrzej Pukacz

Warsztaty mające na celu pokazanie tajemnic świata żywego (na przykładzie obiektów zwierzęcych i roślinnych) z wykorzystaniem metod mikroskopii optycznej. Jednym z elementów warsztatów będzie samodzielne przygotowanie preparatów mikroskopowych.


CoLOCKium Polonicum – escape room

dr Małgorzata Stolarska-Fronia, mgr Sabina Strózik, Koło Studenckie Kierunku Studia o Polsce

Gra „CoLOCKium Polonicum”, oparta na idaei escape roomu, ma na celu umożliwienie uczestnikom zabawy zaznajomienie się z budynkiem Collegium Polonicum poprzez rozwiązywanie różnych zagadek przygotowanych przez studentów studiów o Polsce. Uczniowie będą przechodzić między częściami CP (sale, aula, patio) po wykonaniu zadań, w których realizacji pomogą im rozstawieni na stanowiskach studenci. Przy okazji grający będą mogli zobaczyć i poznać budynek, w którym, być może, w przyszłości będą studiować. Zadania będą zróżnicowane (krzyżówki, quizy, gry zręcznościowe).


Czy algorytmy są stronnicze?

dr Łukasz Dulęba

wydarzenie online

Opowieść o tym jak bardzo współczesna technika może być polityczna Wydaje się nam, że współczesna technika jest pozbawiona uczuć i przede wszystkim preferencji politycznym. Współczesne rozwiązania techniczne oparte na algorytmach i modelach matematycznych mają poglądy polityczne i co istotne, nie boją się nimi kierować. Niezależnie czy chodzi o kwestię cyklicznych decyzji administracyjnych czy rasowe uprzedzenia, stosowanie modele matematyczne oparte na zapisie algorytmicznym nie ograniczają stronniczości w decyzjach politycznych. Wykład przedstawia polityczne konsekwencje jakie dla współczesnych demokracji niosą nieograniczone i nieuregulowane algorytmy.

https://www.youtube.com/watch?v=eJ3agIJn_3o&list=PLYP_j-VZewb4HjQPk3cLkQMtRGc9LwgEo&index=9


Czy sztuczna inteligencja może być etyczna?

dr Filip Biały

wydarzenie online

Sztuczna inteligencja, szczególnie w formie uczenia maszynowego, jest już powszechnym elementem naszego życia. Jest w naszych smartfonach, pomaga w tworzeniu nowych leków i szczepionek, usprawnia działalność przedsiębiorstw i instytucji publicznych. A jednak jej wykorzystanie wiedzie niekiedy do niepożądanych skutków ubocznych. To właśnie tym problemem zajmuje się nowa subdyscyplina wiedzy: etyka sztucznej inteligencji. Jak pomaga ona w mierzeniu się z problemami, wywoływanymi przez nowoczesne techniki cyfrowe? Jakie zasady formułuje? Jak zasady te można wdrożyć w praktyce? I czy kolejna generacja sztucznej inteligencji będzie potrafiła sama odróżniać dobro od zła? O tym, w przystępny, ilustrowany przykładami sposób, rozmawiać będziemy podczas warsztatu.

https://www.youtube.com/watch?v=Lxn_EJ7NeUo&list=PLYP_j-VZewb4HjQPk3cLkQMtRGc9LwgEo&index=10


Czy zaczyna się nowa era?

dr Krzysztof Wojciechowski

wydarzenie online

Od około dekady obszar cywilizacji Zachodu ogarnięty jest uczuciem niepewności. Z jednej bowiem strony demokratyczny model rządzenia wydaje się być niekwestionowanym osiągnięciem ludzkiej kultury politycznej, z drugiej strony mnożą się ruchy populistyczne, a rządy autorytarne nie wykazują symptomów kryzysowych. Światowy pokój wydaje się nie być zagrożony, a jednocześnie powszechne są oznaki napięć militarnych i symptomy wojen hybrydowych. W dziedzinie gospodarczej dalej obowiązuje paradygmat wzrostu, ale jednocześnie upowszechnia się świadomość, iż wzrost nie ma sensu bądź jest zgubą dla planety. W dziedzinie obyczajowej nabrzmiewa konflikt między wykwitami różnorodności, odmienności i wrażliwości a pragnieniem powrotu do przednowoczesnych, surowych norm. W dziedzinie społecznej bogate niedawno obszary tracą płodność i starzeją się, a młoda populacja obszarów biednych porzuca swoje siedziby i udaje na emigrację. Tam, gdzie mierzony jest długofalowo poziom inteligencji grup społecznych, odnotowuje się jego spadek. Rekordy sportowe bite są coraz rzadziej, na księżycu już nikt nie ląduje, a widmo masowych chorób pojawia się po raz pierwszy od stu lat. Czy jest to chwilowe zamieszanie, czy też koniec jakiejś ery? A jeśli koniec jednej ery, to musi być początek innej. Jakie?

Część I

Część II

Część III

Część IV


Uczestników wydarzeń festiwalowych, prosimy o wypełnienie ankiety:

https://festiwal-ankieta.web.amu.edu.pl/

banner ankiety na stronę (1)-600 ©PFNiS UAM