Banner Collegium Polonicum

Uroczyste otwarcie European New School of Digital Studies

W wirtualnej przestrzeni, w czwartek 22 października br., odbyło się uroczyste otwarcie European New School of Digital Studies (ENS) – wspólnej inicjatywy Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mającej swą siedzibę w Collegium Polonicum w Słubicach. Pierwsi studenci na kierunku Master of Digital Entrepreneurship rozpoczynają naukę w semestrze zimowym 2020/21.

Biblio-napis-2-600 ©CP

Uroczystość otworzył i poprowadził prof. Jürgen Neyer, dyrektor European New School of Digital ​Studies:„Jesteśmy dumni, że w dwumieście Frankfurt nad Odrą/Słubice mamy swoją siedzibę. I z przyjemnością podejmujemy wyzwanie, aby przekraczać granice rozumiane w różny sposób”.

Prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w powitaniu podkreśliła: „European New School of Digital Studies to powrót do naszych pierwotnych zadań. Umacniamy wspólną międzynarodową rolę pomostu i wznosimy partnerstwo z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na nowy poziom  oferując innowacyjne badania i nauczanie oraz stale oddziałując na region”. 

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  „European New School of Digital Studies jest symbolicznym ukoronowaniem wieloletniej kooperacji pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Uniwersytetem Europejskim Viadrina […]. Obie uczelnie zmieniły się przez te wszystkie lata, jednak jedna rzecz jest niezmienna – obopólna wola współpracy”. Swoje słowa Rektor Kaniewska skierowała także do międzynarodowego grona nowych studentów ENS: „Życzę Wam, aby akademicka przygoda, którą dziś rozpoczynacie, była wspaniałym początkiem Waszego zawodowego sukcesu”.

Wystąpienia w formie nagrań wideo z życzeniami i gratulacjami przekazali również: minister ds. nauki Brandenburgii, dr Manja Schüle, Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego oraz Anne-Marie Descôtes, ambasador Francji w Niemczech. 

Włodarze dwumiasta – nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą, René Wilke i burmistrz Słubic, Mariusz Olejniczak – powitali nowych studentów, profesorów oraz pracowników ENS i zaprosili zespół do kooperacji i wspólnego działania.

Następnie odbyła się dyskusja panelowa pt.: „The University Worth Fighting For” na temat szans i wyzwań, które cyfryzacja stawia przed nauką i uniwersytetami. Prelegentami debaty byli: dr Nishant Shah, dyrektor ds. badań i rozwoju ArtEZ University for the Arts w Holandii, Linda Walter, absolwentka Viadriny i założycielka bloga „Future Challenges” oraz dr Paul von Bünau, prezes idalabu, Agency for Data Science.

Otwarcie ENS w Collegium Polonicum to początek nowego rozdziału i kolejny etap rozwoju placówki. Mimo trwającej pandemii zespoły naukowców i współpracowników partnerskich uniwersytetów realizują wspólne projekty, plany i postawione cele. 

O ENS:

https://europeannewschool.com

ENS jest wspólnym projektem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego zadaniem jest prowadzenie transdyscyplinarnych badań nad wyzwaniami społeczeństwa cyfrowego. Siedziba ENS znajduje się w Collegium Polonicum w Słubicach.