Banner Collegium Polonicum

Z perspektywy absolwenta - spotkanie z dr. Damianem Flisakiem

Już po raz drugi, studenci wspólnego kierunku polsko-niemieckich studiów prawniczych wzięli udział w spotkaniu z cyklu „Z perspektywy absolwenta”. Na zaproszenie studentów odpowiedział dr Damian Flisak, doktor nauk prawnych, radca prawny, tłumacz przysięgły języka niemieckiego, arbiter sporów domenowych oraz wykładowca akademicki. Obecnie dr Flisak pracuje na stanowisku Head of Group Public Affairs w Ringier Axel Springer Polska, wydawcy m.in. onet.pl, Newsweeka, Forbesa czy dziennika Fakt.

Zdjęcie_DF-600 ©Damian Flisak

Najwięcej pytań studentów dotyczyło kariery zawodowej oraz ścieżki po ukończeniu studiów. Dr Flisak opowiedział o studiach prawniczych w Collegium Polonicum UAM oraz na Viadrinie wraz z licznymi anegdotami z życia studenckiego, doktoracie w Instytucie im. Maxa Placka w Monachium oraz początkach pracy jako radca prawny zdobywający doświadczenie na krajowym rynku. Pokazał studentom w jakim kierunku można rozwijać karierę po studiach prawniczych, współpracując z kancelariami prawniczymi, ale także z pojedynczymi przedsiębiorcami, tak krajowymi, jak i zagranicznymi. Wskazał przy tym na różnice w pracy tzw. prawnika wewnętrznego (in-house), czy doradcy w zakresie public affairs. Odwoływał się przy tym do swoich doświadczeń zdobytych zarówno w sektorze prywatnym jak i w kancelariach prawnych, gdzie zajmował się sprawami regulacyjnymi, tak z zakresu własności intelektualnej, prawa konkurencji (fuzje i przejęcia) w różnych branżach.

Doktor Damian Flisak przekonywał studentów, że na etapie studiów warto korzystać z programów wymian studenckich typu Erasmus, czy finansowania projektów akademickich przez fundacje stypendialne. „Wyjazd to ocean szans, nie tylko na poznanie swojej przyszłej partnerki bądź partnera, ale i przyjaciół na całe życie” – podkreślił dr Flisak.

Jako współautor jednego z największych słowników polsko-niemieckich wydawnictwa PONS oraz tłumacz przysięgły języka niemieckiego, dr Flisak mówił o korzyściach jakie niesie za sobą opanowanie kilku języków, nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Motywował studentów do podejmowania wyzwań jeszcze na etapie studiów, budowania relacji oraz do tego, aby nie bać się podejmować trudnych decyzji, wyciągać wnioski z błędów (własnych, jak i cudzych) zgodnie z maksymą „Co nas nie zabije to nas wzmocni”.

Maksymilian Włodarski, student I roku dodał: „Dowiedzieliśmy jak zdobyte na studiach kontakty procentują w przyszłości; warto poświęcić swój czas na szeroko pojęty networking, w tym kontakty z rówieśnikami, także z innych kierunków studiów, ale także z nauczycielami akademickimi, co może zaowocować ciekawym tematem pracy magisterskiej czy podyplomowej”.

Tematem spotkania były również przyszłościowe gałęzie prawa, kierunki specjalizacji, zagadnienia dotyczące własności intelektualnej oraz prawne aspekty sztucznej inteligencji, które są jednym z obszarów specjalizacji dr. Flisaka. Rozmawiano także o możliwościach kariery w instytucjach Unii Europejskiej, czy na rynku krajowym i międzynarodowym.

Cykl spotkań z cyklu „Z perspektywy absolwenta” organizowany jest przez kierownika polsko-niemieckich studiów prawniczych, dr Igora B. Nestoruka. Skierowany jest do studentów wspólnych studiów prawniczych prowadzonych we współpracy między Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów, ale i tegorocznych maturzystów.

 

Informację przygotował: Maksymilian Włodarski, student I roku prawa