Banner Collegium Polonicum

Czy praca w konsultingu jest dla mnie? - spotkanie z cyklu „Z perspektywy absolwenta”

18 czerwca 2021 studenci Polsko-Niemieckich Studiów Prawniczych już po raz trzeci wzięli udział w spotkaniu z cyklu „Z perspektywy absolwenta”. Tym razem o swoich doświadczeniach zawodowych opowiedziała Natalia Budzyńska, managerka w firmie Ernst&Young w Berlinie, gdzie jest odpowiedzialna za projekty związane z notyfikacją pomocy publicznej do Komisji Europejskiej, a zatem stosowania tego ważnego obszaru prawa europejskiego w praktyce.

prawo-NB-600 ©Igor Nestoruk

Tematem przewodnim tego spotkania było pytanie: „Czy praca w konsultingu jest dla mnie?”. Natalia Budzyńska zaprezentowała studentom, jakie szerokie możliwości oferują Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze. Opowiedziała o praktykach, które odbywała podczas studiów i jak wpłynęły one na jej dalszą ścieżkę kariery. Zachęciła studentów do korzystania z szerokiej oferty wymian studenckich dostępnej na obu uniwersytetach oraz pokazała, w jaki sposób i jak najlepiej wykorzystać ofertę edukacyjną skierowaną dla studentów.

Ważnym aspektem podkreślanym przez gościa spotkania była interdyscyplinarność wspólnego kierunku oraz fakt, że na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą studenci mają okazję uczęszczania na wykłady spoza ich kierunku, uzupełniając swoją wiedzę chociażby o podstawy ekonomii.

Studenci mieli również okazję zadać pytania między innymi o to, jak wygląda praca w konsultingu. Natalia Budzyńska wytłumaczyła, jak rozbudowane są struktury w dużych firmach konsultingowych, w których każdy może znaleźć swoją niszę, również w kontekście studenckich praktyk zawodowych, które należy ukończyć w trakcie studiów.

W trakcie spotkania studenci dowiedzieli się, że wykształcenie zdobyte w trakcie wspólnych Polsko-Niemieckich Studiów Prawniczych można wykorzystać na wielu płaszczyznach, nie tylko w tradycyjnie rozumianych zawodach prawniczych, ale również w konsultingu, chociażby w tzw. „wielkiej czwórce” („BIG 4”), którą tworzą największe międzynarodowe firm doradcze.

Spotkania z cyklu „Z perspektywy absolwenta” nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, którzy wyrazili chęć kontynuowania cyklu w przyszłym roku akademickim.

Sporządził: Maksymilian Włodarski