Banner Collegium Polonicum

#polskadozobaczenia – sprawozdanie z warsztatów

6 grudnia, z inicjatywy Koła Studentów kierunku studia o Polsce przy Collegium Polonicum w Słubicach, odbyły się warsztaty z udziałem specjalnych gości z Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO) w Lipsku oraz Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Podczas interaktywnej prelekcji mgr Vincent Hoyer z GWZO oraz dr Małgorzata Stolarska-Fronia z Collegium Polonicum zapoznali studentów i uczniów ze znaczeniem tajemniczych postaci w strojach ludowych, Bamberek, które od końca XIX w. są niezmiennym elementem pocztówek z Poznania. W ramach warsztatów zaprezentowana została część projektu Siła powielania. Obrazy relacji pomiędzy Niemcami, Polakami i Żydami w mediach wizualnych od 1890 do 1930 roku finansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na Rzecz Nauki, realizowanego w Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO) w Lipsku.

 

Następnie wicedyrektor CBH PAN w Berlinie – dr Maciej Gugała wraz z koordynatorką projektów naukowych w CBH PAN Agnieszką Zawadzką opowiedzieli o działalności swojej instytucji, a zwłaszcza o portalu CBHist, który jest cyfrową bazą źródeł historycznych: dokumentów, ikonografii, materiałów audio i video.  Nasi goście przeprowadzili też fascynujące warsztaty z metod tworzenia wystaw online i podcastów.

 

Nie zabrakło też mikołajkowych zabaw i quizów. Mgr Sabina Strózik przygotowała specjalne zadania językowe i konkursy z nagrodami, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie wiele podobnych wydarzeń, łączących naukę z dobrą rozrywką!

sop-2022-01

sop-2022-03

sop-2022-04

sop-2022-05

sop-2022-06

sop-2022-07

sop-2022-08