Banner Collegium Polonicum

Współpraca z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Indii Zachodnich na Barbados

Arkadiusz Wudarski – stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej – przebywał w styczniu br. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indii Zachodnich (University of the West Indies) na Barbados.

Podczas pobytu, profesor Arkadiusz Wudarski spotkał się z profesor Aliną Kaczorowską-Ireland oraz został przyjęty przez władze Wydziału: dr Antonius R. Hippolyte (p.o. dziekan, prodziekan ds studenckich) oraz dr Janeille Matthews (prodziekan ds studiów podyplomowych i badań naukowych). Rozmowy dotyczyły współpracy naukowej, w tym udziału w projektach badawczych, wykładach gościnnych, wymiany kadry oraz studentów.

W ramach zainicjowanej współpracy profesor A. Wudarski wygłosił wykład „Legal Challenges of Modern Parentage”, w którym przedstawił i ocenił kierunki zmian ram prawnych rodzielstwa w Europie. Prezentacja obejmowała wyniki badań prowadzonych w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Miami.

W semstrze letnim br. planowany jest wykład profesorów z Barbados w ramach międzynarodowego seminarium badawczego – IUS PRIVATUM, a w dalszej perspektywie wymiana naukowa oraz publikacja wspólnych badań w the Caribbean Law Review.

Wydział Prawa Uniwersytetu Indii Zachodnich (Faculty of Law, University of the West Indies) w kampusie Cave Hill na Barbadosie powstał w 1970 r.; jest to wiodąca instytucja zajmująca się nauką prawa we Wspólnocie Karaibów. Wydział charakteryzuje się silnym umiędzynarodowieniem zarówno kadry naukowej jak i studentów. Uniwersytet Indii Zachodnich został założony w 1948 r., pierwotnie jako niezależny ośrodek Uniwersytetu Londyńskiego. Uczelnia jest instytucją publiczną działającą we wszystkich 18 anglojęzycznych krajach i terytoriach na Karaibach. Uniwersytet ma cztery główne ośrodki uniwersyteckie: Cave Hill (Barbados), St. Augustine (Trynidad i Tobago), Five Islands (Antigua i Barbuda) oraz Mona na Jamajce, gdzie znajduję się jego główna siedziba.

wud2