Banner Collegium Polonicum

O bezpieczeństwie narodowym opowiada Kamila Fabjańczuk

Kamila_Fabjanczuk-www-190 ©Kamila Fabjańczuk
- Dlaczego wybrałaś bezpieczeństwo narodowe w Collegium Polonicum?

Słubice są urokliwym miasteczkiem, gdzie na co dzień stykają się ze sobą różnorodne kultury i narodowości. Panuje tutaj specyficzny i unikatowy mikroklimat - klimat Multikulti, który również przenika przez mury naszej uczelni dzięki współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie.

Na uwagę zasługuje również fakt, że stając się studentem Collegium Polonicum, przynależymy do społeczności akademickiej jednego z najlepszych uniwersytetów w kraju - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. UAM od kilku lat zajmuje podium w rankingu najlepszych uczelni wyższych miesięcznika Perspektywy, co dla mnie, rodowitej słubiczanki, było bardzo dużym atutem i jednym z powodów, dla których zdecydowałam się rozpocząć studia właśnie w Collegium Polonicum.

Nie trzeba daleko szukać czy wyjeżdżać do wielkich metropolii i martwić się o miejsce w akademiku, żeby zdobyć dyplom renomowanej uczelni.

Dlaczego bezpieczeństwo? Jak się z reguły przyjęło, bezpieczeństwo narodowe nie ma wymiaru tylko i wyłącznie militarnego związanego z ochroną terytorium, bezpieczeństwo to także dbanie o jakość życia obywateli kraju, które obejmuje gwarancje w zakresie prawa do realizacji potencjału rozwojowego w obszarze kulturalnym, czy społecznym oraz ochronę praw i wolności obywatelskich.

 

- Co wyróżnia ten kierunek?

W programie znajdują się przedmioty, które bez wątpienia przygotują nas do pracy w strukturach administracji publicznej, tej państwowej i samorządowej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli, zespołach reagowania kryzysowego, ale także w instytucjach badawczych, czy akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.

 

- Jak się studiuje?

Bez wątpienia na uczelni panuje przyjazna atmosfera i to nie tylko wśród studentów. Mniejsze uczelnie po prostu mają to do siebie. Mniejsza liczba studentów = lepszy kontakt z wykładowcami i słynnymi paniami z dziekanatu. Nasze panie są z pewnością zaprzeczeniem krążących anegdot.

 

- Czy macie zajęcia praktyczne?

Bezpieczeństwo narodowe w Collegium Polonicum to nie tylko nauka i książki.

W ramach jednych z wykładów mieliśmy okazję pójść z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej czy Policji i zobaczyć jak w praktyce wyglądają zasady funkcjonowania  obu jednostek.

Jeszcze w tym roku weźmiemy udział w specjalistycznym kursie ratownictwa medycznego, a po wakacjach czeka na nas szkolenie z technik samoobrony.

Poza tym uczelnia jest gospodarzem wielu konferencji i spotkań z publicystami, prawnikami czy dyplomatami z obu stron granicy, w których studenci oczywiście mają możliwość wzięcia udziału.

 

- Jak spędzasz wolny czas?

Mój wolny czas to czas dla sportu. Osobiście postawiłam na jogging, ale miłośnicy rowerów,  gier zespołowych, czy sportów siłowych znajdą również coś dla siebie.

Przez Słubice prowadzi Międzynarodowy Szlak Rowerowy Odra – Nysa, na osiedlu studenckim znajduje się boisko do koszykówki i kort tenisowy, jest też ogólnodostępna siłownia.

 

- Czy na studiach istnieje możliwość zdobywania praktyki?

Bezpieczeństwo narodowe w Collegium Polonicum ma profil praktyczny i w ramach studiów każdy z nas odbędzie praktykę w placówce związanej w szeroko pojmowanym pojęciu bezpieczeństwa.

 

- Jakie są plusy studiowania na polsko-niemieckiej granicy?

Myślę, że dzisiaj można śmiało powiedzieć, że dzięki wielu wspólnym polsko-niemieckim projektom, ale także i kierunkom studiów ta ‘granica’ ulega pewnemu zatarciu. Słubice i Frankfurt dzięki współpracy, wspólnym projektom i wspólnym kierunkom tworzą jedną społeczność.

Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie można zdobyć jednocześnie dwa dyplomy, gdzie germaniści mogą niemiecki potrenować w praktyce, studenci prawa zdobyć wiedzę z zakresu, nie tylko prawa polskiego, ale i niemieckiego, a studenci bezpieczeństwa narodowego mogą zmierzyć się z problemami i zaletami otwartych granic.

 

- Dziękujemy za rozmowę!