Banner Collegium Polonicum

Program

POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

26 KWIETNIA 2017

 PFNiS_2017_820x340-www ©UAM


WARSZTATY

Rzekobirynt

dr Aleksandra Ibragimow

9:00-12:00, sala 158, 10-12 lat

Rzeki to jedne z najważniejszych elementów środowiska przyrodniczego. Można je porównać do żywego organizmu – zmieniają się w zależności od pory roku, a do swojej egzystencji potrzebują odpowiedniej przestrzeni. Woda, która płynie w korytach rzek, ma ogromną moc… Może ona zmieniać powierzchnię terenu, przez który przepływa oraz tworzyć doliny rzek. Podczas warsztatów dzieci z Polski i z Niemiec stworzą aktywną makietę rzeki Odry. Poprzez realizację kolejnych zadań będą one mogły obserwować jak rzeka kształtuje nasze najbliżej otoczenia i jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu…

 


WARSZTATY

Chemia w fotografii analogowej - warsztaty fotograficzne w laboratorium chemicznym

dr Aleksandra Ibragimow. Adam Czerneńko

14:00-18:00, sala 158, 16+ lat

W ostatnich latach aparaty cyfrowe stały się gadżetem współczesnego człowieka. Co więcej każdy ma możliwość bycia fotografem… Chemiczne laboratoria coraz częściej zastępują bezpłatne aplikacje do ,,obróbki” zdjęć bądź bardziej skomplikowane programy komputerowe. Możemy fotografować dosłownie wszystko… Jednak warto się zastanowić, czy zdjęcia które robimy potrafią jeszcze zaskakiwać… Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość przypomnienia bądź uświadomienia sobie, że nieodłączna częścią fotografii jest chemia. Co więcej podejmą się oni wyzwania sfotografowania substancji chemicznych będących w różnych stanach skupienia.


WARSZTATY

"Niemcy, jakich nie znasz! Interaktywna zabawa po polsku i po niemiecku”

Antonina Balfanz, Corinna Krieger

11.00-11.45, sala seminaryjna, 15+

Niemcy są zorganizowane, efektywne, porządne, czyli jednym słowem: nudne! Taka opinia panuje o naszych zachodnich sąsiadach, ale czy jest prawdziwa? Aby się o tym przekonać, Germanistyka międzykulturowa zaprasza uczennice i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na podróż po współczesnej kulturze niemieckej i jej zabawnych oraz zadziwiających stronach. Podróż będzie interaktywną zabawą po polsku i po niemiecku.


QUIZ

Quiz wiedzy o Collegium Polonicum

Ewa Bielewicz-Polakowska 

12:00, mała aula, 13+

W ubiegłym roku minęło 25 lat od powstania Collegium Polonicum. Z tej okazji zapraszamy uczniów do udziału w Quizie wiedzy o uczelni. Najpierw uczestnicy będę mogli zapoznać się z Collegium Polonicum - wykład informacyjny oraz oprowadzanie po uczelni i na zakończenie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie. Do udziału zapraszamy drużyny max. po 3 osoby (z jednej szkoły max. 2 drużyny).

REGULAMIN


VIII Dyktando Słubickie

dr Agnieszka Zgrzywa, mgr Borys Szumański, dr Jan Zgrzywa

10:30, duża aula, 13+

Już po raz ósmy będą mieli Państwo okazję do zmierzenia się z tekstem napisanym specjalnie dla Państwa i pełnym ortograficznych zasadzek. Ci, którzy najlepiej sobie z nim poradzą, otrzymają nagrody. Rywalizacja odbędzie się w trzechkategoriach: Młodzież, Seniorzy i Obcokrajowcy.

ZGŁOSZENIE

REGULAMIN


TURNIEJ JĘZYKOWY

"Na miejsca, fertig, go!"

12:00-14:00, duża aula, 15+

Astrid Kapler, Agnieszka Skwarek

 

Lektorat Języków Obcych Collegium Polonicum serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w VI edycji Drużynowego Turnieju Językowego „"Na miejsca, fertig, go". Celem turnieju jest ukazanie młodzieży, jak olbrzymią satysfakcję i przyjemność mogą oni czerpać z uczenia się języków obcych i posługiwania się nimi. Pragniemy również pokazać, jak ważne we współczesnym świecie jest pojęcie wielojęzyczności i posługiwanie się językami obcymi „bez granic“. Zadania konkursowe będą dotyczyć jednocześnie języka niemieckiego i angielskiego oraz wiedzy o kulturze obu obszarów językowych.

REGULAMIN


WYKŁAD

Co czai się w sieci?

13:00-14:00, sala seminaryjna, 7+

Izabella Michalska

Internet  to szeroko pojęta globalna sieć komputerowa, bez której spora liczba ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia. Internet jest obecny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sporej części społeczeństwa. Nie tylko usprawnia wiele procesów, ale także umożliwia realizację rzeczy, które przed jego odkryciem były ciężkie lub niemożliwe do wykonania.

Oprócz wielkich korzyści, Internet niesie ze sobą jednak również spore zagrożenia. Skuteczną walką z nimi jest wiedza, zdrowy rozsądek, a także świadomość mogących się pojawić niekorzystnych zjawisk. Aby dowiedzieć się co czai się w sieci, wstąp na wykład do Collegium Polonicum!


ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia udziału zorganizowanych grup w poszczególnych prezentacjach proszę kierować mailem na adres:

 polakowska@cp.edu.pl lub telefonicznie: 61 829 6812

Informacji udziela:

Collegium Polonicum

Public Relations

ul. Kościuszki 1

69-100 Słubice