Banner Collegium Polonicum

Licealiści z Rosji na kursie języka polskiego w Collegium Polonicum

www2 ©Tomasz Omamski

W dniach od 13 do 27 lipca br. w Słubicach odbywał się obóz języka polskiego dla rosyjskich licealistów z Kaliningradu. Lekcje języka polskiego dla 2 grup, zerowej i zaawansowanej odbywały się w Collegium Polonicum, którego kierownictwo wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie zorganizowało proces lekcyjny. Grupa 16 nastolatków – uczniów wielu liceów z Kaliningradu nie tylko miała możliwość zgłębić tajniki języka polskiego, ale tez zapoznała się z życiem studentów uczących się w Collegium Polonicum.

 

Młodzi Rosjanie także mieli możliwość odwiedzić sąsiedni Frankfurt nad Odrą oraz Berlin. Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie już od 3 lat w każde wakacje organizuje letnie obozy języka polskiego. W tym roku letni obóz po raz pierwszy i mamy nadzieje ze nie ostatni zorganizowaliśmy właśnie w Słubicach, mieście w którym mieszkańcy Federacji Rosyjskiej mogli na własne oczy przekonać się i wypróbować idee strefy Schengen czyli życie na pograniczu  bez granic.

 

Oto co paru z nich napisało o swych wrażeniach z obozu:

"Mam na imię Oleg. Ja przyjechałem na obóz żeby nacieszyć się pięknem języka polskiego"

"Cześć mam na imię Witalij Mieszkam w Kaliningradzie i chce uczyć się języka polskiego. Dlatego wybrałem obóz j polskiego w Słubicach. Collegium Polonicum jest bardzo dobrym i uroczym miejscem dlatego by uczyć się i rozmawiać z innymi Polakami. W Polsce mieszkam już 12 dni i znam język na "poziomie sklepowym" Bede próbować czytać książki po polsku"

 

Mamy nadzieje, że następnego lata zawitamy do Słubic ponownie. Oczywiście sprawa pierwszorzędna była wspaniała atmosfera i pomoc ze strony kierownictwa Collegium Polonicum za która we własnym imieniu oraz imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękuję!

 

Tomasz Omanski

Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

 www1 ©Tomasz Omanski

 www3 ©Tomasz Omanski