Banner Collegium Polonicum

Targi Edukacja-Praca-Kariera w Słubicach

19 listopada 2015r. w Collegium Polonicum w Słubicach odbyły się VI Targi Edukacji i Pracy.

Organizatorami targów byli: Uniwersytet im, Adama Mickiewicza - Collegium Polonicum w Słubicach, Lubuska Wojewódzka Komenda OHP w Zielonej Górze/Młodzieżowe Centrum Kariery w Słubicach i Starostwo Powiatowe w Słubicach.
Uroczystego otwarcia dokonał Pan Tomasz Ciszewicz Burmistrz Słubic, Pan Andrzej Skałuba Członek Zarządu Powiatu Słubickiego oraz Sylwia Cor przedstawiciel z Collegium Polonicum w Słubicach i Agnieszka Zwierzchaczewska z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Słubicach. Targi odwiedziło około 700 młodych osób zainteresowanych wyborem drogi edukacji oraz uzyskaniem atrakcyjnego zatrudnienia. Wśród gości słubickiego spotkania z edukacją, pracą i karierą byli dyrektorzy instytucji Rynku Pracy, instytucji pomocowych, dyrektorzy szkół oraz Radni Powiatowi.
Przewodnie hasło towarzyszące całemu przedsięwzięciu to EDUKACJA – PRACA – KARIERA. Tegoroczne targi to kontynuacja cyklu słubickich imprez, które z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem wśród młodzieży, instytucji edukacyjnych oraz pracodawców, nie tylko z naszego regionu.
Oferta targowa była skierowana przede wszystkim do osób młodych, zarówno uczących się, jak i tych poszukujących pracy. Najważniejszym elementem targów była prezentacja ofert kierunków kształcenia, poszukiwanych na rynku zawodów oraz prezentacja pracodawców i ich oferty dostępnych miejsc pracy.

Na targach zaprezentowało się blisko pięćdziesięciu wystawców. Ofertę edukacyjną i szkoleniową prezentowali między innymi: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Collegium Polonicum w Słubicach, Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania, uczelnie ze Szczecina jako Akademicki Szczecin, uczelnie i firmy z Gorzowa. Nie zabrakło również szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu słubickiego. Oprócz placówek edukacyjnych swoje stanowiska miały również służby mundurowe min. Izba Celna z Rzepina, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Straż Graniczna, Wojskowa Komenda Ubezpieczeń w Gorzowie Wlkp. Kolejny raz nasze targi wsparli wystawcy z Niemiec. Odwiedzili nas min. Agentur für Arbeit Frankfurt Oder, Handwerkskammer Frankfurt Oder oraz ZAA ZeitArbeitsAgentur GmbH.
Oferty pracy zaprezentowali licznie zgromadzeni pracodawcy, dysponujący kilkudziesięcioma stanowiskami pracy. Szukano osób do pracy w takich zawodach jak: magazynier, pracownik biurowy, pracownik stacji paliw ale również takich, gdzie potrzebne były konkretne kwalifikacje zawodowe lub znajomość języka obcego. Słuzby mundurowe informowały, głownie studentów, o możliwościach zatrudnienia. Bogatą ofertę wolnych miejsc pracy przygotował także Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze, gdzie proponowane były również oferty pracy za granicą.
W ramach targów odbyły się również warsztaty dla młodzieży z zakresu rozwoju osobistego, dokumentów aplikacyjnych w Niemczech, historii i języków obcych. Młodzi ludzie mieli okazję zdobyć cenne informacje z zakresu autoprezentacji, rynku pracy, wyboru zawodu, planowania kariery oraz przedsiębiorczości. Ciekawym elementem warsztatów była prezentacja Izby Celnej z Rzepina, gdzie młodzi uczestnicy mogli dowiedzieć się o zagrożeniach związanych z hazardem i narkotykami.
Targi Pracy po raz kolejny pozwoliły osobom bezrobotnym i poszukującym pracy na bezpośredni kontaktu z pracodawcami oraz ich ofertą zatrudnienia. Licznie zgromadzona młodzież obcowała ze szkolnictwem ponadgimnazjalnym oraz wyższym, co powinno w przyszłości zaowocować wyborem właściwego kierunku kształcenia. Natomiast warsztaty tematyczne z zakresu przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy rozbudziły w niejednej młodej duszy kreatywność i otwarcie się na możliwości jakie niesie edukacja.

IMG_3092-www ©Sylwia Cor

_MG_3049-www ©Sylwia Cor

_MG_3053-www ©Sylwia Cor

IMG_3096-www ©Sylwia Cor

IMG_3148-www ©Sylwia Cor