Banner Collegium Polonicum

Demografie-Forum

Forum Demograficzne,  5. Marzec 2008, Frankfurt nad Odrą

 

Wyzwaniem jest nie tylko rozwój demograficzny

Grupa dziesięciu studentów Gospodarki przestrzennej pod przewodnictwem pani Kapler wzięła udział w forum demograficznym pod tytułem "stary jak drzewo" w Park-Hotel we Frankfurcie. Tematyka forum była polskim studentom znana, dosyć dużym wyzwaniem, z którym studenci sobie dobrze poradzili było wysłuchanie prelekcji w językach obcych między innymi po niemiecku.

 

Pomieszczenie w City Park Hotel było po brzegi wypełnione słuchaczami, do Studentów w pewnej chwili podeszła pani z listą w ręku. Młodzież jednak dosyć szybko pozbierała się po pierwszym szoku, po tym jak zostali zagadnięci w języku niemieckim i wypełnili ochoczo listę obecności podając dodatkowo parę danych osobistych oraz zakreślając właściwe rubryki. Aby potem powrócić pod ochronne skrzydła grupy.

 

Po wysłuchaniu referatów, były zadawane pytania, na które udzielono odpowiedzi, studenci starali się robić notatki, aby je potem użyć przy odrabianiu prac domowych. Monika napisała, że Kasia przysłuchiwała się, Konrad myślał o meczu piłki nożnej, który przegapił, Paweł zastanawiał się, Patryk był głodny, Adrian był zrozpaczony… Ogólną impresją spotkania było "Niemcy mówią o wiele za szybko i niewyraźnie, my natomiast musimy się jeszcze wiele nauczyć".