Gospodarka przestrzenna
Studenci, absolwenci
Kompetencje absolwenta
- wiedza i umiejętności praktyczne oraz kompetencje z zakresu nauk społecznych, a także nauk o Ziemi i środowisku oraz nauk inżynieryjno-technicznych.
- przygotowanie do studiów II stopnia (np. na kierunkach gospodarka przestrzenna, geografia społeczno-ekonomiczna) lub studiów podyplomowych.
- umiejętności w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji miast i obszarów wiejskich, uwzględniania procesów logistycznych w gospodarce przestrzennej, kreowania polityki rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, czy zastosowania nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
- umiejętność prowadzenia własnej firmy w kraju i za granicą, pracy w zespołach projektowych z zakresu planowania przestrzennego, rewitalizacji, przygotowywania opracowań planistycznych na potrzeby logistyki oraz udział w procesie zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego.
- umiejętność uwzględniania w działalności zawodowej wyzwań związanych z rewitalizacją miast i obszarów wiejskich oraz organizacją procesów logistycznych w obszarach transgranicznych.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci studiów mogą:
- założyć własna działalność gospodarcza w zakresie planowania strategicznego i przestrzennego
lub pracować:
- w biurach projektowych
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej:
- urzędach gmin,
- urzędach marszałkowskich,
- urzędach wojewódzkich,
- innych urzędach administracji publicznej,
- w firmach świadczących usługi w zakresie przygotowania opracowań planistycznych np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gminny program rewitalizacji, plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego,
- w przedsiębiorstwach świadczących usługi z zakresu logistyki i transportu