Banner Collegium Polonicum

I Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego Szkół Leśnych - 20.03.2015

Zawód technika leśnika od lat cieszy się ogromną popularnością. Start w nowym miejscu pracy zapewnia absolwentom nie tylko świadectwo ukończenia szkoły, ale przede wszystkim umiejętności, które pomagają adaptować się do zmieniających się warunków na rynku. Jednymi z podstawowych kompetencji, które we współczesnym świecie są najbardziej pożądane i umożliwiają szybsze znalezienie satysfakcjonującej pracy, są kompetencje językowe. Dążenie do nauczania języków obcych na wysokim poziomie jest więc powszechne.

Idea ta od lat przyświeca także nauczycielom z Technikum Leśnego im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie. Akcentowanie potrzeby nauki języków obcych zaowocowało w tym roku organizacją I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego Szkół Leśnych. Jego celem było promowanie doskonalenia umiejętności językowych oraz integrowanie społeczności szkół leśnych z całego kraju.

To innowacyjne wydarzenie zostało przeprowadzone pod patronatem Lektoratu Języków Obcych w Collegium Polonicum, Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Słubicach, a także Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Pana Witolda Kossa, oraz Burmistrza Rzepina, Pana Sławomira Dudzisa.

W piątkowy poranek, 20 marca br., po uroczystej inauguracji imprezy w budynku Collegium Polonicum w Słubicach do rywalizacji przystąpili uczniowie z sześciu szkół leśnych: Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, Technikum Leśnego w Miliczu, Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Technikum Leśnego w Warcinie, Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz Technikum Leśnego w Starościnie. Każda szkoła reprezentowana była przez cztery osoby: dwie w ramach konkursu języka angielskiego i dwie w ramach konkursu języka niemieckiego.

Zadania testowe zostały przygotowane i sprawdzone przez profesjonalistki, Panie Astrid Kapler i Agnieszka Skwarek – wykładowczynie Collegium Polonicum w Słubicach. Po zakończonych zmaganiach uczestnicy wzięli udział w dwóch zajęciach warsztatowych z lektoratu języków obcych.

Nagrody zwycięzcom wręczył Dyrektor Collegium Polonicum, Pan Krzysztof Wojciechowski. W indywidualnym konkursie języka niemieckiego najlepszy okazał się Rafał Szawliński (Technikum Leśne w Starościnie), drugie miejsce zajęła Wiktoria Młynek (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku), zaś miejsce trzecie wywalczył Maciej Kędzia (Technikum Leśne w Miliczu). W zawodach drużynowych z języka niemieckiego pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie ze Starościna, drugie miejsce zajęli uczniowie z Brynka, a trzecie miejsce uczniowie z Goraja. W indywidualnym konkursie języka angielskiego prym wiódł Daniel Frączkowski (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku),  na drugim miejscu uplasowała się Monika Deszcz (Technikum Leśne w Starościnie), zaś miejsce trzecie zajęli ex aequo Błażej Bociek (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku) i Agata Prątnicka (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku). W zawodach drużynowych z języka angielskiego pierwsze miejsce zajęli reprezentanci szkoły w Brynku, drugie miejsce wywalczyli przedstawiciele szkoły w Starościnie, zaś miejsce trzecie zajęli uczniowie z Zagańska.

Uczestnicy i ich opiekunowie podkreślali wspaniałą organizację całego wydarzenia. Duże zainteresowanie pierwszą edycja konkursu pozwala organizatorom mieć nadzieję, że w przyszłym roku chętnych do językowych zmagań będzie jeszcze więcej.

http://www.slubice.tv/29,3335-i_ogolnopolski_konkurs_jezykowy.html

DSC_0051 ©Alicja Sidorkiewicz

DSC_0085 ©Alicja Sidorkiewicz

DSC_0116 ©Alicja Sidorkiewicz

DSC_0155 ©Alicja Sidorkiewicz