Banner Collegium Polonicum

FAQ

BCP_pion_wiosna_wisnia3 ©Czernenko/Kietlinska

Czy trzeba się zapisywać do biblioteki, żeby z niej skorzystać?

Zapisanie się (założenie konta) konieczne jest dla wypożyczania książek. Korzystanie z książek, czasopism i innych materiałów na miejscu nie wymaga zakładania konta bibliotecznego.


Nie studiuję w Collegium Polonicum ani na Viadrinie. Czy mogę skorzystać z Biblioteki CP?

Tak. Biblioteka jest dostępna dla wszystkich. Różnica dotyczy wypożyczeń. Osoby spoza uczelni mogą wypożyczać na krócej (studenci, pracownicy i kadra naukowa na 4 tygodnie, a użytkownicy spoza uczelni - na 1 tydzień).


Czy jest możliwe wypożyczenie książki z czerwoną kropką?

Nie jest możliwe.


W katalogu OPAC CP jest informacja, że książka jest dostępna, a na półce jej nie ma.

Jeżeli w katalogu książka ma status "ausleihbar" lub "nicht ausleihbar" (nie do wypożyczania), jej brak na półce może oznaczać, że książka nie została poprawnie odłożona na miejsce. Apelujemy do korzystających na miejscu o odkładanie książek w miejsce, z którego zostały wzięte.


Czy można wejść do biblioteki z bagażem i w płaszczu?

Nie można. Przed wejściem należy skorzystać z szafek w szatni. Należy mieć własną kłódkę. W wyjątkowych sytuacjach można za kaucją wypożyczyć kłódkę przy ladzie bibliotecznej. Własne rzeczy można wnosić na teren biblioteki w przezroczystych torbach foliowych.


Czy można wnieść do biblioteki laptopa?

Tak. Torbę jednak należy zostawić w szatni.


Gdzie ja mogę znaleźć taką grubą niebieską książkę na temat Unii Europejskiej?

Są dwa rozwiązania:

  1. Jeśli ma się dużo czasu: pójść między regały i szukać niebieskich książek w działach np. politologicznych lub prawniczych. Plus tego rozwiązania: można znaleźć całkiem inną i nie mniej interesującą książkę. Minus: pomimo dużej inwestycji czasowej nie ma gwarancji, że właściwa książka zostanie znaleziona.

  2. Można skorzystać z katalogu OPAC CP dostępnego z każdego komputera z dostępem do Internetu względnie poprosić o informacje osobę dyżurującą przy ladzie.

Jeśli autor nie jest znany, warto skorzystać z funkcji "Freie Suche" i w oknach wyszukiwarki wpisać osobno słowo "unia" oraz "europejska". Wyświetli się lista książek z sygnaturami i podstawowym opisem bibliograficznym. Niestety informacji o kolorze okładki brak.


Czy mogę wnieść do biblioteki własne książki?

Tak. Należy zglosić ten fakt osobie dyżurującej.