Dr Ewa Łabno-Falęcka laureatką 24. Nagrody Viadriny
Uroczystość wręczenia odbyła się 15 maja 2025 r. o godz. 16.00 w Logensaal, Uniwersytet Europejski Viadrina.
Galeria zdjęć
15 maja 2025 roku Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uhonorował dr Ewę Łabno-Falęcką 24. Nagrodą Viadriny. Wyróżnienie to zostało przyznane za jej wyjątkowe zaangażowanie – zarówno zawodowe, jak i osobiste – na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego oraz promowania wartości wspólnej Europy.
Podczas uroczystości wręczenia Nagrody Viadriny, która odbyła się w historycznej sali Logensaal, podkreślono znaczenie działalności dr Ewy Łabno-Falęckiej dla rozwoju relacji polsko-niemieckich oraz jej wkład w budowanie otwartego, dialogicznego społeczeństwa.
Laureatka mówiła o relacjach polsko-niemieckich ze swojej perspektywy bizneswoman: „Gospodarka i biznes nie działają w pustej przestrzeni, nie w politycznej próżni. Wręcz przeciwnie: mają wpływ na politykę, społeczeństwo i środowisko, a zatem ponoszą wielką odpowiedzialność – także za to, co było, co jest i co będzie w przyszłości między dwoma sąsiednimi narodami, które łączy skomplikowana historia”.
W uroczystości udział wziął prof. Tadeusz Wallas, Pełnomocnik Rektora UAM ds. Rozwoju Uczelni, który, w imieniu JM Rektor UAM, wręczył dr Łabno-Falęckiej list gratulacyjny.
Dorobek i działalność laureatki
Dr Ewa Łabno-Falęcka to germanistka, językoznawczyni, ekspertka ds. komunikacji i działaczka społeczna. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uczelniach w Berlinie, Fryburgu i Tybindze, gdzie uzyskała stopień doktora. W latach 1993–1999 pełniła funkcję radczyni kulturalnej w Ambasadzie RP w Bonn, gdzie odpowiadała za realizację polskiej polityki kulturalnej w Niemczech.
Związana była z firmą Mercedes-Benz, gdzie kierowała działem komunikacji korporacyjnej i spraw zewnętrznych. Obecnie pracuje jako doradczyni inwestycyjna dla projektu Mercedes-Benz VANS w Jaworze.
Poza karierą zawodową aktywnie działa na rzecz kobiet i edukacji. Jest członkinią Kongresu Kobiet, mentorką Fundacji Liderek Biznesu oraz współzałożycielką Trójkąta Weimarskiego Kobiet Biznesu. Zainicjowała program „Girls Go Technology”, zachęcający młode kobiety z regionu jaworskiego do podejmowania edukacji w dziedzinach STEM.
W 2023 roku założyła Fundację Rozwoju Edukacji dla Przemysłu, która wydała m.in. zbiór korespondencji Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina z lat 1911–1932.
Za swoje osiągnięcia została wielokrotnie nagrodzona – m.in. tytułem Bizneswoman Roku (2017), Orderem Zasługi dla Gospodarki RP (2023) oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec (2019).
O nagrodzie
Nagroda Viadriny przyznawana jest corocznie osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania mostów między narodami, wspierają dialog, pokój i wolność. To wartości, które od początku towarzyszą misji Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, powołanego do życia w 1991 roku.
Udostępnij artykuł: