Wymiana studencka
Program
Krótkie kursy prowadzone w języku angielskim i polskim
Jeśli chcesz studiować w Collegium Polonicum w Słubicach, możesz wybrać pełne studia lub studiować tylko przez semestr lub dwa w ramach programu AMU-PIE.
AMU-PIE to program Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Międzynarodowej specjalnie zaprojektowany dla studentów, którzy decydują się przyjechać na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu na semestr lub rok w ramach studiów licencjackich.
Lista zajęć z języka angielskiego i polskiego prowadzonych w Collegium Polonicum w Słubicach znajduje się poniżej.
Kontakt do koordynatorów:
mgr Karolina Choczaj
+48 61 829 43 85
karmench@amu.edu.pl
mgr Dominika Dąbrowska
+48 61 829 43 85
domdab3@amu.edu.pl
MOST to program mobilności studentów i doktorantów. Od 1999 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, umożliwiając studiowanie przez semestr lub cały rok akademicki na jednym z dwudziestu polskich Uniwersytetów.
Udział w Programie jest bezpłatny i niezależny od trybu studiów. MOST daje możliwość:
- realizacji programu studiów na uczelni innej niż macierzysta,
- wyboru dodatkowych, związanych z zainteresowaniem Studentki/Studenta, zajęć dydaktycznych,
- nawiązania kontaktu ze specjalistami w danej dziedzinie, pracującymi na uczelni innej niż macierzysta,
- korzystania z księgozbioru innej uczelni, wykonywania kwerend bibliotecznych poza ośrodkiem macierzystym,
- prowadzenia badań do pracy seminaryjnej, magisterskiej, czy dysertacji doktorskiej w środowisku powiązanym z przedmiotem analiz,
- nawiązania kontaktów ze środowiskiem naukowym innego wydziału, instytutu, katedry,
- wykazania się, także przed przyszłym pracodawcą, umiejętnością adaptacji do nowych warunków, mobilnością
Kto może wziąć udział?
Uczestnikiem/uczestniczką programu może być:
- studentka/student po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich,
- studentka/student po ukończeniu drugiego semestru studiów I stopnia,
- studentka/student po ukończeniu pierwszego semestru na studiach II stopnia,
- Studentka/Student w trakcie każdego stopnia studiów, a więc w okresie studiów licencjackich lub magisterskich, może być uczestnikiem Programu MOST maksymalnie przez okres jednego roku akademickiego.
Nie oznacza to, że może być Uczestniczką/Uczestnikiem Programu tylko na jednym uniwersytecie przyjmującym i tylko w okresie całego roku akademickiego. Może także wyjechać dwukrotnie na okres jednego semestru na dwa różne uniwersytety lub dwukrotnie na okres jednego semestru na ten sam uniwersytet.
Studentka/Student nie może, w ramach uczestnictwa w Programie MOST, studiować na innym kierunku swojego uniwersytetu macierzystego.
Kryteria uczestnictwa
Przy kwalifikowaniu Studentki/Studenta do udziału w Programie Uniwersytecka Komisja Kształcenia bierze pod uwagę:
- Liczbę miejsc zgłoszoną do oferty Programu MOST przez poszczególne uniwersytety oraz liczbę zainteresowanych poszczególnymi kierunkami Studentów.
- Rangowanie dokonywane przez dziekanat uczelni macierzystej, a więc przyznawanie punktów premiowych poszczególnym kandydaturom, w przypadku ubiegania się kilku osób z danego wydziału/instytutu/kierunku o dane miejsce z oferty odbywa się w oparciu o średnią ocen z całego toku studiów oraz w oparciu o udokumentowane osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności akademickiej, osobistą motywację Studentki/Studenta.
- List motywacyjny – jego napisanie nie jest warunkiem uczestnictwa w rekrutacji. Studentka/Student może go załączyć do wniosku przekazywanego koordynatorowi uniwersyteckiemu, który z kolei przekaże go do Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia. List taki zaleca się sporządzić w sytuacji ubiegania się o miejsce na wymianie na jednym z kierunków cieszących się dużym zainteresowaniem (np. prawo, psychologia, dziennikarstwo – szczególnie na UW, UJ, UAM, UG).
Zakwalifikowałam / em się! Co dalej?
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o kwalifikacji, Studentka/Student sporządza Porozumienie o programie zajęć – druk może zostać wypełniony komputerowo lub odręcznie. Dozwolone jest dowolne rozszerzenie tabeli w pionie.
Dla treści porozumienia Studentka/Student musi uzyskać akceptację (pieczątka i podpis) dziekana lub prodziekana uczelni macierzystej a następnie uczelni przyjmującej. Każda strona wydruku powinna być zaparafowana.
Każdorazowa zmiana zawartego wcześniej porozumienia wymaga zachowania formy pisemnej oraz zgody dziekana lub prodziekana wyrażonej w formie podpisu na dokumencie Aneks do Porozumienia o programie zajęć.
Uczestnik Programu MOST ma prawo do odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów oraz wyboru dowolnych przedmiotów znajdujących się w aktualnie obowiązującym programie studiów na kierunku, na który został zakwalifikowany.
Przykładowo: Student II roku studiów licencjackich uczestnicząc w Programie MOST w semestrze letnim ma prawo wybrać dowolny przedmiot realizowany także w semestrze letnim na dowolnym roku danego kierunku, na który został zakwalifikowany, a który prowadzony jest przez Uczelnię Przyjmującą.
Liczba punktów ECTS, którą otrzyma student za realizację odpowiednich zajęć i praktyk w ramach Programu MOST na Uczelni Przyjmującej znajduje się na Porozumieniu o programie zajęć. Decyzję dotyczącą przypisania odpowiedniej liczby punktów ECTS za ich realizację podejmuje Dziekan na Uczelni Macierzystej.
W ramach Programu MOST dopuszcza się możliwość realizacji przedmiotów prowadzonych w formule e-learning oraz b-learning, a także wybór tylko jednego przedmiotu z oferty Uczelni Przyjmującej, gdy charakteryzuje go walor unikatowości, tzn. nie jest on prowadzony na Uczelni Macierzystej.
Porozumienie o programie zajęć Studentka/Student ma obowiązek złożyć w Uczelni Przyjmującej (kopia) i Macierzystej (oryginał) do 30 października – w odniesieniu do semestru zimowego lub całego roku akademickiego oraz do 15 marca – w odniesieniu do semestru letniego.
Studenci ostatniego roku studiów I stopnia, II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich są zobowiązani do uczestnictwa w seminarium licencjackim/magisterskim na uczelni macierzystej. Formę uczestnictwa określa właściwy promotor z Uczelni Macierzystej.
Uwaga!
Proszę pamiętać, iż legitymację studencką należy przedłużyć w uczelni macierzystej
Rezygnacja z uczestnictwa
Student może zrezygnować z udziału w programie MOST. W tym celu należy złożyć pisemną rezygnację na adres mailowy Koordynatora Krajowego Programu MOST Pauliny Kaźmierczak: pkaz@amu.edu.pl lub listownie na adres Sekretariatu:
Uniwersytecka Komisja Edukacji
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
Rekrutację należy przesłać niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uniemożliwiających wyjazd, jednak nie później niż do 30 września (rekrutacja na semestr zimowy i cały rok akademicki)i do 31 stycznia (rekrutacja na semestr letni). W przypadku niedotrzymania tego terminu, student zostanie wpisany jako uczestnik programu MOST w dokumentach zarówno uczelni macierzystej, jak i przyjmującej. Może to skutkować brakiem możliwości zaliczenia semestru lub roku akademickiego na uczelni macierzystej, gdyż podpisane przez studenta Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement), jako nadal obowiązujące, nie zostanie zrealizowane.
Rezygnacja z udziału w programie MOST jest równoznaczna z rezygnacją z udziału w programie MOST.
Rezygnację uznaje się za przyjętą, gdy student otrzyma potwierdzenie jej przyjęcia wysłane na adres e-mail (podany w formularzu rejestracyjnym w systemie IRK MOST) przez pracownika Sekretariatu UEC.
Rezygnacja może skutkować brakiem możliwości zaliczenia semestru lub roku akademickiego w uczelni macierzystej.
Pamiętaj!
Im szybciej zostanie wysłana rezygnacja, tym większa szansa, że inny Student z listy rezerwowej zajmie miejsce na danym kursie.
Zakończenie wymiany
Wyjazd w ramach Programu powinien zakończyć się uzyskaniem wpisów na karcie okresowych osiągnięć studenta.
Po powrocie na Uczelnię Macierzystą Studentka/Student ma obowiązek przedstawić dziekanowi, prodziekanowi lub pełnomocnikowi dziekana ds. studenckich kartę okresowych osiągnięć studenta (dopuszczalne jest także przedstawienie wydrukowanej z systemu USOS Karty przebiegu studiów wraz z pieczątką pracownika dziekanatu Uczelni Przyjmującej, poświadczającą autentyczność wydruku i jego zgodność z danymi zawartymi w systemie).
Dziekan po zapoznaniu się z dokumentami podejmuje decyzję, czy Studentka/Student wywiązali się ze zobowiązań zawartych w porozumieniu o programie zajęć. Po zaakceptowaniu dokumentów, dziekanat Uczelni Macierzystej dokonuje przepisania ocen z karty okresowych osiągnięć (lub odpowiednio – przedstawionego wydruku z systemu USOS).
Uczestniczka/Uczestnik wymiany otrzymuje także certyfikat zaświadczający o uczestnictwie w programie MOST.
Kontakt do koordynatora:
Paulina Kaźmierczak
Ogólnopolska koordynatorka Programu MOST
pkaz@amu.edu.pl
sekukk@amu.edu.pl
tel. + 48 61 829 24 21
PoMost to program wymiennego kształcenia studentów pomiędzy partnerskimi uczelniami Miasta Poznania.
Jest to pierwszy tego typu projekt w skali kraju, który umożliwia osobom studiującym realizację wybranego przedmiotu na partnerskiej uczelni.
W programie PoMost biorą udział następujące uczelnie:
- Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu,
- Politechnika Poznańska,
- Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Program PoMost ma zwiększyć możliwości rozwoju osób studiujących w naszym mieście oraz wzmocnić współpracę i integrację poznańskich uczelni. Gorąco zachęcamy wszystkich Studentów i Studentki uczelni partnerskich do skorzystania z bogatej i atrakcyjnej oferty edukacyjnej, jaką otwiera przed studiującymi program PoMost!
Dane teleadresowe Biur PoMost Uczelni partnerskich biorących udział w programie (plik PDF)
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi programu:
Informacje dla osób studiujących na UAM, które chcą realizować przedmiot na uczelni partnerskiej
Informacje dla osób studiujących na uczelniach partnerskich, które chcą realizować przedmiot na UAM