Wystawa obrazów ukraińskiej młodzieży „Filary świata wewnętrznego” w Bibliotece Collegium Polonicum

wydarzenie

11 czerwca w Bibliotece Collegium Polonicum uroczyście otwarta została wystawa pt. "Filary świata wewnętrznego", przygotowana przez stowarzyszenie NGO „OPORA” z Eberswalde, a prezentowana w Słubicach dzięki współpracy z Lektoratem Języka Ukraińskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Biblioteką Collegium Polonicum.

11 czerwca w Bibliotece Collegium Polonicum uroczyście otwarta została wystawa pt. "Filary świata wewnętrznego", przygotowana przez stowarzyszenie NGO „OPORA” z Eberswalde, a prezetowana w Słubicach dzięki współpracy z Lektoratem Języka Ukraińskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Biblioteką Collegium Polonicum.

W centrum uwagi były nie tylko wyjątkowe obrazy, ale przede wszystkim ich autorki i autorzy - ukraińska młodzież, która dzieliła się emocjami, uczuciami towarzyszącymi im przy ich powstawaniu. Wszyscy oni opuścili Ukrainę z powodu wojny. Niektórzy mieli już doświadczenia z malarstwem, inni nie, ale nie to było najważniejsze. Chodziło o sam proces twórczy, który pomagał radzić sobie z emocjami. Sztuka była również terapią.

O procesie twórczym opowiadał również zaprezentowany publiczności film. Kuratorka wystawy, pani Daria Tsarenko od wielu lat pracuje z młodzieżą, wspierając ich w rozwoju artystycznym. Wernisaż prowadziła dr Olesia Lazarenko.

Dziękujemy młodym artystom, ich opiekunom i publiczności za przybycie. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

 

Autor zdjęć: Adam Czerneńko/ Katarzyna Kochańska.

Wystawę można oglądać na 3. piętrze biblioteki CP. Zapraszamy gorąco!

Galeria

uk-12