"Uniwersytet niemożliwy“ – pierwsza prezentacja publikacji w języku polskim połączona z wernisażem

wydarzenie

20 czerwca o godz. 18.00 w patio Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji pt. „Uniwersytet niemożliwy”.

20 czerwca o godz. 18.00 w patio Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji pt. „Uniwersytet niemożliwy”.

Będzie ona połączona z dyskusją, w której udział wezmą: Dagmara Jajeśniak-Quast, Krzysztof Wojciechowski, Jerzego Mleczak oraz autorzy publikacji: Stephan Felsberg i Uwe Rada. Będą oni rozmawiać o burzliwych i fascynujących początkach Viadriny i Collegium Polonicum. Dyskusję będzie moderować Ewa Bielewicz-Polakowska.

„Uniwersytet niemożliwy” – publikacja

Jak wskazują autorzy, założenie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą pod wieloma względami było niczym mission impossible. Mogło się zakończyć fiaskiem – z powodu sprzeciwu Poznania, braku miejsca i pieniędzy, ataków neonazistów, własnych ambicji i niechęci niemieckich profesorów wobec miasta leżącego przy polskiej granicy.

To, że eksperyment mimo wszystko się powiódł, jest wynikiem zaangażowania tych, którzy sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. Sukces Viadriny jest ich sukcesem. Ta książka przedstawia owe postaci z Niemiec i Polski oraz ich historie.

Podczas wydarzenia wybrane fragmenty przeczyta Tomasz Stefański.

Książka została przetłumaczona przez Barbarę Bruks i wydana w księgarni Kolegium Europy Wschodniej, od przyszłego tygodnia będzie dostępna w księgarniach.

Wystawa miejskich pejzaży

Dyskusji towarzyszyć będzie wystawa ilustracji, które powstały na potrzeby publikacji. Ich twórcą jest berliński artysta Christian Rothenhagen. Jest to 30 pejzaży miejskich – związanych i niezwiązanych z Viadriną. Przedstawiają one Frankfurt nad Odrą i Słubice z początku lat dziewięćdziesiątych, widziane przez tych, którzy wybrali się tutaj, aby studiować lub pracować na powstającym właśnie uniwersytecie. Spojrzenie Christiana Rothenhagena tworzy przestrzeń dla niezwykłych obecnie perspektyw, ukazując znacznie zmieniony krajobraz miasta i dokumentując miejsca, które zniknęły. Minimalistyczne ilustracje artysty będą wystawione po raz pierwszy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

un-1

un-2

un-1
un-1