Międzynarodowa Konferencja Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów

wydarzenie

Konferencja, której tytuł brzmi: „Teraźniejszość przeszłości w muzeach i miejscach pamięci” odbyła się w dniach 23-24 maja w Berlinie i w Miejscu Pamięci Ravensbrück.

k1

Konferencja, której tytuł brzmi: „Teraźniejszość przeszłości w muzeach i miejscach pamięci” odbyła się w dniach 23-24 maja w Berlinie i w Miejscu Pamięci Ravensbrück.

Ponad 100 przedstawicieli środowisk naukowych i nauczycielskich z Polski, Niemiec i Czech zastanawiało się nad problemami współczesnej reprezentacji przeszłości w muzeach i mediach oraz w edukacji historycznej.

Jak zauważyli naukowcy, pojęcie narracji podręcznikowej zostało w ostatnich latach poszerzone o nowe sposoby narracji przeszłości w oparciu o literaturę, sztukę, film i współczesne media, w tym również te edukacyjne. W tym szerokim spektrum reprezentacji przeszłości nie mogło podczas konferencji zabraknąć refleksji na temat różnych kultur wystawienniczych i ich miejsca w edukacji szkolnej.

Konferencję rozpoczęła uroczystość wręczenia Nagrody im. Marii Wawrykowej, którą w tym roku Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa przyznała prof. dr hab. Annie Wolff-Powęskiej z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Uroczystość odbyła się w gościnnych progach Przedstawicielstwa Kraju Związkowego Brandenburgia w Berlinie.

Konferencja zorganizowana została przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową oraz Wspólną Niemiecko-Czeską Komisję Podręcznikową we współpracy z Miejscem Pamięci Ravensbrück, Instytutem Mediów Edukacyjnych Leibniza | Instytutem Georga Eckerta w Brunszwiku oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konferencja współfinansowana była przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Galeria